با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک در ساخت ساعت با ال ای دی
(15 ارديبهشت 1392، 04:18 عصر)kinj نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوباره سلام
راستی پیکسر عزیز بعد اون تغییر در برنامه یه مقداری ساعت رو دقیق نمیزنه
عقب میوفته در حد چند ساعت
الانم نمیدونم چرا رو 12 مونده!
دما مگه میشه تو یه لحظه 3 تا 4 درجه اختلاف داشته باشه؟
اخه یه لحظه 25 نشون میده دفعه بعد 26 دفعه بعد 27 دفعبد 28 بعد 26 بعد 27 .......
نمیشه یه مقداری دقت رو برد بالا؟
سلام :

1 ـ عقب موندن ساعت که هیچ ارتباطی به برنامه نداره و فقط تنها دلیلش اشکال در DS1307‌ ، خرابی کریستال کوارتز و یا نویز میتونه باشه . اگه از RTC داخلی استفاده میکردی میشد گفت که دلیلش توی برنامه و میکرو و یا تغذیهء میکرو هست . اما با وجود DS1307 ... Exclamation
اگه روی 12 می مونه ، پس احتمالا" مشکل در همون بخش تولید کلاک باید باشه . کلا" DS1307 خیلی حساسه و قلق زیاد داره و کسب نتیجهء مطلوب از اون ، نیازمند تجربه + دقت در مسئلهء حذف نویز هست ...

و اما در مورد دما :

با گذاشتن یک حلقهء for_next در زیربرنامهء sub tem ، مثلا" 5 بار از دما نمونه برداری کن و بعد ازشون معدل گیری کن . ضمنا" طبق دیتا شیت LM35 ، یک خازن بین + سنسور و GND‌ قرار بده . حدودا" 1 میکرو خوبه ...( البته توی دیتاشیت 0.1 میکرو ذکر کرده )

در خروجی هم باز طیق دیتاشیت ، ( یک مقاوت 75 اهمی سری با یک خازن 1 میکرو فاراد ) رو بین خروجی و GND بذار . به دیتاشیت نگاه کنی متوجه میشی ...

ضمنا" :

برای LED هایی که گفته بودی ، طرح پیشنهادی منو از ضمیمه میتونی دانلود کنی . در هر خروجی ULN ، همزمان 4 تا سگمنت میتونن روشن باشن . بجای TIP127 هم میتونی از هر ترانزیستور قدرت دیگه و یا mosfet استفاده کنی .

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   schematic.rar (اندازه: 2.17 MB / تعداد دفعات دریافت: 32)
پاسخ
ممنون
با uln زمین رو میدم ؟درسته؟
کلا فک کنم با یه ترانزیستور واسه هر پین میکرو حل باشه .درسته؟اخه تو تابلو ثابت که جواب میده
پاسخ
ن
(16 ارديبهشت 1392، 01:36 صبح)kinj نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون
با uln زمین رو میدم ؟درسته؟
کلا فک کنم با یه ترانزیستور واسه هر پین میکرو حل باشه .درسته؟اخه تو تابلو ثابت که جواب میده
بله ... خروجی های ULN ، زمین های هر بلوک ( سگمنت ) خواهند بود .

توجه داشته باشید که ULN هم چیزی جز همون ترانزیستور که گفتی نیست . بعبارت دیگه :

ULN2803 حاوی ترانزیستورهایی هست که بصورت دارلینگتون قرا گرفتند و اگه دقت کرده باشید ، این آی سی برخلاف بقیهء آی سی ها ، پایهء تغذیه برای خودش نداره .

به این خاطر از ULN استفاده میکنیم که مدارمون با تعداد زیاد ترانزیستورها شلوغ نشه .

داخل پرانتز : ( حتما" برنامهء اصلاح شدهء این ساعنو که داری میسازی ، توی سایت شخصی خودت update کن )
پاسخ
یه سوال دیگه.شاید خیلی ابتدایی باشه
فک کنید جریان لازم واسه روشن شدن ال ای دی هر سگمنت یک امپر باشه واین جریان توسط tip تامیین میشه ایا uln تو این حلقه میتونه جواب گوی این جریان باشه؟
یا جریان دیگه ربطی به uln نداره؟
راستی اون قسمت که گفتم ساعت گیر میکنه یا عقب میوفته:قبلا تست شده بود با اون برنامه تقریبا به مدت 10 روز و هیچگونه عقب افتادگی نداشتیم ولی وقتی برنامه رو برای خوندن از ا د سی تغییر دادیم این اتفاق افتاده
پاسخ
(16 ارديبهشت 1392، 11:48 صبح)kinj نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یه سوال دیگه.شاید خیلی ابتدایی باشه
فک کنید جریان لازم واسه روشن شدن ال ای دی هر سگمنت یک امپر باشه واین جریان توسط tip تامیین میشه ایا uln تو این حلقه میتونه جواب گوی این جریان باشه؟
یا جریان دیگه ربطی به uln نداره؟
راستی اون قسمت که گفتم ساعت گیر میکنه یا عقب میوفته:قبلا تست شده بود با اون برنامه تقریبا به مدت 10 روز و هیچگونه عقب افتادگی نداشتیم ولی وقتی برنامه رو برای خوندن از ا د سی تغییر دادیم این اتفاق افتاده

1- خیر ... اگه جریان مصرفی شما برای هر سگمنت از 500 میلی آمپر بخواد بیشتر باشه ، دیگه ULN2803 جوابگو نخواهد بود و باید از مدلهای قویتر استفاده کنید . در این نقشه ای که من به شما پیشنهاد کردم ، هر سگمنت در حدود 125 میلی آمپر جریان میکشه و طبق خواستهء شما در صورت روشن بودن هر 4 تا سگمنت ( مثلا" همهء سگمنتهای A ) این جریان به حدود 500 میلی آمپر میرسه و مشکلی برای ULN پیش نمیاد

2 - من اصلا" نمیتونم این حرف شما رو قبول کنم و اصلا" منطقی نیست !

آخه سنسور چه ارتباطی با DS1307 داره رفیق !؟

فرض کنید شما مدارتونو کلا" خاموش کردید . هم میکروتونو از سوکت خارج کردید و هم LM35 رو کلا" برداشتید ... آیا نباید DS1307 به کار خودش ادامه بده !!!؟

اصلا" مگه زمان رو میکرو داره اندازه میگیره که بخاطر تغییر در برنامه اش بخواد بهم بخوره !؟

توی مدار شما در ارتباط با بحث زمان و تاریخ ، میکرو فقط وظیفهء خوندن زمان و تاریخ رو که DS1307 بهش میده بعهده داره و دیگر هیچ ...!

بنظر نمیاد شما مبتدی باشید ... از شما بعیده !
پاسخ
سلام
درسته که زمان اصلا ربطی به میکرو و دما نداره ولی خوب اینطوری میشه دیگه :s
من الان دوباره برنامه قبلی (برنامه ادیت شما ،نه)الان داره درست دو روزه کار میکنه:)
قبلا هم حدود ده روز بود که کار میکرد بدون اینکه عقب بیوفته یا تنظیمش بهم بخوره
حالا مشکل از کجاست نمیدونمIdea
پاسخ
(16 ارديبهشت 1392، 08:57 عصر)kinj نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
درسته که زمان اصلا ربطی به میکرو و دما نداره ولی خوب اینطوری میشه دیگه :s
من الان دوباره برنامه قبلی (برنامه ادیت شما ،نه)الان داره درست دو روزه کار میکنه:)
قبلا هم حدود ده روز بود که کار میکرد بدون اینکه عقب بیوفته یا تنظیمش بهم بخوره
حالا مشکل از کجاست نمیدونمIdea
سلام :

شما روز یکشنبه ، این مشکلو مطرح کردید . بعد روز دوشنبه ( به فاصلهء 24 ساعت ) ، عنوان میکنید که الان ! دوباره برنامهء قبلی رو ریختید و درست 2 روزه که داره درست کار میکنه !!!
البته قصد کاراگاه بازی ندارم ها Exclamation... ولی چطور چنین چیزی امکان داره !؟ :s
به هر حال ، من دلایل منطقی برای شما آوردم که تغییر ساعت ، ارتباطی به این موضوع نداره . اما شما میگی که با برنامهء قبلی درست کار میکنه ! بنابراین :

من دیگه اظهار نظری در این مورد نمیتونم بکنم . اما 2 تا پیشنهاد به ذهنم میرسه :

1 - شما با تایمر 0 ، یک زمان 40 ثانیه یا 1 دقیقه ای درست کنید و دستورات مربوط به ADC رو داخل وقفهء اون اجرا کنید و از توی تایمر 1 اونا رو پاک کنید و نتیجه رو ببینید چی میشه ...

2 - مقدار حافظهء hwstack رو از 64 به 256 افزایش بدید .
پاسخ
با سلام
دوستان عزیز توی این تاپیک بحث انحرافی زیاد شده.پیشنهاد میکنم خلاصه این تاپیک رو یکجا بذارید یا توی یه تاپیک جدید بذاریدش.
چون من با خوندنش هنوز نتونستم با ال ای دی به 7 سگمن مورد نظر دست پیدا کنم.
اگر ممکنه فایل پروتئوس شماتیک رو بذارید ممنون میشم.
یا علی!
پاسخ
پزمان عزیز یکسری برنامه ها داریم یکم فرصت بدی حتما کمکت میکنیم

سایت مشغول ییه غبار روبی هست :D
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: