با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک برای کدنویسی در کدویژن
با سلام خدمت همه دوستان عزیز
کسی از دوستان هستش که بتونه منو راهنمایی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:-/
میخوام نور یک led بطور پیوسته کم و زیاد بشه و میدونم این کار رو باید با استفاده از تایمر ها انجام بدم ولی با تایمر ها اشنایی زیادی ندارم
اگه زحمتی نیست یه برنامه کمکی برا رفع این مشکل برام قرار بدید و یکمی توضیح بدید. که روند کلیش رو یاد بگیرم
با تشکرHuhHuhHuhHuhHuhHuh
این روزها من خدای سکوت شده ام خفقان گرفته ام تاآرامش اهالی دنیا خط خطی نشود...
اینجا زمین است رسم آدمهایش عجیب است
اینجا گم که میشوی بجای اینکه دنبالت بگردنند فراموشت میکنند.........:(:(
پاسخ
دقیقا با استفاده از تایمر هستش !

شما یک PWM میسازید و لحظه به لحظه عرضش رو زیاد و کم میکنید در نتیجه ولتاژتون کم و زیاد میشه انگار که دارید ولتاژ رو دستی کم و زیاد میکنید
فقط باید مقدار رجیستر تایمر رو بیشتر از حد مجاز *منظورم ولتاژ ال ای دی هستش*ندید که ال ای دی دچار آسیب بشه
میتونید با مقاومت محدودش کنید مقدار رجیسترم حساب کنید که مثلا توی فلان مقدار چقدر ولتاژ به ال ای دی میرسه بعدش مثلا میتونید بدینش به ترانزیستور ..*با این کار میتونید دسته های بیشتری از ال ای دی رو روشن کنید ،*
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
سلام
اقا حسام ممكنه شما ي برنامه نمونه قرار بديد ؟؟؟
من برنامه نويسي تايمرها رو بلد نيستم!!! ي جند باري مبحثش رو خوندم ولي جيزي ياد نكرفتم!
پاسخ
راهش رو بهتون میگم یکم تلاش کنید اینطوری خودتون بهتر یاد میگیرید بعدش اگه نتونستید یه مثالی براتون مینویسم

اما تا تلاش نکنید من خودم مثال نمیذارم !

درضمن بخوام خودم بنویسم یکمی دیر مینویسم برای اینکه خودت دست به کار بشی ،

یک پی دبلیو ام درست میکنید با تغییر مقدار رجیستر OCR و TCNT میتونید عرض پالس رو تغییر بدید

حالا مثلا شما میخواید کم کم نورتون زیاد یا کم بشه توی هر لحظه باید OCR++ یا OCR-- کنید
پاسخ
با سلام
این برنامه رو برای کم و زیاد کردن مقدار تایمر صفر نوشتم ولی نمیدونم چرا برنامه وارد حلقه دوم نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فایل شبیه سازی رو ضمیمه کردم.از صفر تا پنج ولت رو به تدریج افزایش میده ولی کاهش نمیده؟؟؟؟؟؟؟
راستی مدار رو هم به طور عملی بستم و ال ای دی رو با یک خازن موازی کردم ولی هیچ تغییری در نور ال ای دی مشاهده نمی شود.مشکل از کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

#include <mega16.h>
#include <delay.h>
void main(void)
{
unsigned int i;
PORTB=0x00;
DDRB=0x0F;
TCCR0=0x63;
TCNT0=0xff;
OCR0=0x00;

TCCR1A=0x00;
TCCR1B=0x00;
TCNT1H=0x00;
TCNT1L=0x00;
ICR1H=0x00;
ICR1L=0x00;
OCR1AH=0x00;
OCR1AL=0x00;
OCR1BH=0x00;
OCR1BL=0x00;

ASSR=0x00;
TCCR2=0x00;
TCNT2=0x00;
OCR2=0x00;
MCUCR=0x00;
MCUCSR=0x00;
TIMSK=0x00;
UCSRB=0x00;
ACSR=0x80;
SFIOR=0x00;
ADCSRA=0x00;
SPCR=0x00;
TWCR=0x00;
while (1)
{
for(i=0;i<256;i++)
{
OCR0=i;
delay_ms(50);
}
for(i=255;i<1;i--)
{
OCR0=i;
delay_ms(50);

}

}
}

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   LED.ZIP (اندازه: 21.45 KB / تعداد دفعات دریافت: 7)
پاسخ
(22 اسفند 1391، 07:17 عصر)microoo نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
این برنامه رو برای کم و زیاد کردن مقدار تایمر صفر نوشتم ولی نمیدونم چرا برنامه وارد حلقه دوم نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فایل شبیه سازی رو ضمیمه کردم.از صفر تا پنج ولت رو به تدریج افزایش میده ولی کاهش نمیده؟؟؟؟؟؟؟
راستی مدار رو هم به طور عملی بستم و ال ای دی رو با یک خازن موازی کردم ولی هیچ تغییری در نور ال ای دی مشاهده نمی شود.مشکل از کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام :

اول اینکه دیود و خازن رو نیاز نیست استفاده کنید و میتونید بردارید ( من توی شماتیک اصلاحش کردم )
دوم اینکه حالا که از خودتون سعی و تلاش نشون دادید برای شما ، فرم صحیح این برنامه رو میگم . بعدش خودتون نگاه کنید که قضیه از چه قرار بوده ...
( البته اعدادی که من گذاشتم دلخواهه و میتونه بصورت مناسب تغییراتی داشته باشه )

کد php:
#include <mega16.h>
#include <delay.h>

void main(void)
{
unsigned int i;
PORTB=0x00;
DDRB=0x0F;
OCR0=0x00;
TCNT0=0xff;
TCCR0=0x63;

while (
1)
{
      for(
i=1;i<=50;i++){

OCR0=i*5;

delay_ms(150);
      } 
      for(
i=1;i<=50;i++){

OCR0=OCR0-5;

delay_ms(150);
       } 

} 

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   LED control.rar (اندازه: 32.93 KB / تعداد دفعات دریافت: 1)
پاسخ
باز هم سلام
همينجا از اقا حسام و وحيد تشكر ميكنم بابت راهنمايي هاشون
فقط من مدارشو بستم، نور ال اي دي كم و زياد ميشه ولي همش درحال جشمك زدن سريع هستش ،مشكل از كجاست؟
پاسخ
وحید جان دستت درد نکنه ،

خواهش می کنم دوست عزیز

دلیل اینکه وارد حلقه دوم نمیشه اینکه شرط حلقه دوم رو اشتباه گذاشتید
مقدار اولیه رو نوشتید 255 بعدش توی شرطش گفتیدتا زمانی که کوچکتر از یک هستش !پس هیچ وقت وارد حلقه نمیشه
چشمک زدنتم به خاطر تاخیرات هست اگه موفق نشدی بگو تا برنامه رو بنویسم البته شاید 2 3 روزی طول بکشه ها
پاسخ
(23 اسفند 1391، 03:06 صبح)microoo نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باز هم سلام
همينجا از اقا حسام و وحيد تشكر ميكنم بابت راهنمايي هاشون
فقط من مدارشو بستم، نور ال اي دي كم و زياد ميشه ولي همش درحال جشمك زدن سريع هستش ،مشكل از كجاست؟
خوب ... من چون مدارشو عملا" نبستم و فقط توی پروتئوس تستش کردم این کدها رو نوشتم . اما حل کردنش خیلی راحته .
همونطور که حسام هم اشاره کرد و خودم هم توی پست قبلی اشاره کردم که اعدادش به دلخواه تعیین شده ، باید یکسری تغییرات توی مقادیرش بدی .
کدهای داخل حلقهء اصلی رو به این صورت تغییر بده و نتیجه رو اعلام کن :
کد php:
    for(i=1;i<=127;i++){

OCR0=i*2;

delay_ms(10);
      } 
      for(
i=1;i<=127;i++){

OCR0=OCR0-2;

delay_ms(10); 
پاسخ
با سلام
مقدار هاي ك كفته بوديد رو عوض كردم و جند بار مقدار شرط درون حلقه ها و مقدار افزايش يا كاهش OCR ‎‏ رو نيز اعداد مختلفي كذاشتم اما باز هم در عمل ال اي دي جشمك هاي سريعي ميزنه و نورش كم و زياد ميشه
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: