با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ در خصوص موضوع ترانس القائی برای تابلوی چرخان
(12 دي 1392، 03:22 صبح)پارتان نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با تشکر از دوست گلم pixar عزیز
آقا چند تا سوال داشتم Dz
1- علت موازی کردن خازن 1.2 میکرو فارادی پلی استر یا سرامیکی با سیم پیچ اولیه چیه ؟ نباشه چه مشکلی پیش می آد چون من یه همچین مداری رو بستم ولی اون رو نذاشتم ولی القا صورت می گیره Big Grin
2- این نوسانات میدانی روی کارکرد میکرو تاثیر نمی ذاره چون avr میکرویه ضعیفی نسبت به نویز هستش Bl
3-شما از ماسفت برای سوئیچینگ استفاده کردین ؟ داغ نمیکنه ؟ تا چه مدتی مدار بدون ایراد و داغ کردن عنصر سوئیچ کننده کار میکنه ؟ Bw
4- نمونه ای که من ساخته بودم کل مدارش ( میکرو و led ها و متعلقات ) همه با هم حدود 180mA جریان میکشید مدار شما هم همینطوره ؟Angel

سلام به شما " پارتان " عزیز : Ax

بعد از مدتها ، بالاخره یکنفر پیدا شد و رفت سراغ این پروژهء فانتزی و این موضوع دوباره جون تازه گرفت ... Angel تبریک میگم ... خوب ساختی . فقط چند تا ایراد ریز داره که اشاره میکنم و اگه اونها رو برطرف کنی ،‌دیگه عالی میشه :

اول ) شکل نوک عقربه رو عوض کن ... بصورت فلش ( ^ ) اگه بذاری قشنگتر میشه ... ( این مورد اولی فقط سلیقهء منه ... ایراد بحساب نمیاد Big Grin)

دوم )
جای سنسور رو ( فرستنده ) خوب انتخاب نکردید و همین مسئله باعث شده که LED مکان نمای اعداد 12 و 6 ، دقیقاً سر جای خودشون نباشن و دقیقاً در یک خط عمودی نباشند !

سوم )
برنامه ای که نوشتی کمی ایراد داره و تقسیم بندی بین اعداد بخوبی انجام نشده و همین موضوع باعث شده فاصلهء بین اعداد بهم بخوره ... به عکس نگاه کنید :

İmage

یعنی الان تنظیمات صفحهء نمایش شما ، وابستگی پیدا کرده به RPM موتور و اگه به اینصورت باشه ، این بزرگترین نقطهء ضعف در مدار شما بحساب میاد !
اگه میتونید ، لطفاً یک فیلم کوتاه ازش بذارید ( البته در بخش تابلو چرخان و نه اینجا ) تا ببینم چطور کار میکنه ...

و اما پاسخ سؤالاتی که پرسیدید ...

1 -
بله ... بدون اون خازنها هم القاء صورت میگیره . ولی اون خازن ها ، باعث جلوگیری از اتلاف انرژی در سیم پیچها میشن و توان راکتیو حاصله رو کاهش میدن و در نتیجه باعث افزایش راندمان القاء در ثانویه خواهند شد .

توضیح مختصر :

اصولاً‌ در بارهای سلفی ، می بایست برای جلوگیری از اتلاف انرژی ، از ظرفیت خازنی موازی با بار استفاده بشه . به همین دلیله که در موتورهای AC موجود در کارگاهها و یا مثلاً پمپها و کمپرسورها ، همیشه یک خازن هم بصورت موازی با اونها قرار میدن .
برای لامپ های مهتابی هم از این خازنها استفاده میشه که توی کارخونه ها میتونید ببینید . اما در سیم کشی منازل مسکونی ، معمولاً‌ این نکته از سوی برقکاران رعایت نمیشه !

در نتیجه باعث به هدر رفتن انرژی برق میشه و ذکر این نکته ضرریه که هزینهء این اتلاف انرژی رو ، ما نیستیم که پرداخت میکنیم ... بلکه سیستم نیروگاهی و ادارات برق میپردازند . میدونید چرا !؟

چون کنتورهای خانگی ، همگی کنتور های اکتیو هستند و فقط میزان مصرف انرژی مفید رو اندازه میگیرند !

بگذریم ... از موضوع دور شدیم !
Bw

2 - خیر ... روی میکرو تأثیر نمیگذارند . چون این نوسانات ، آهنگ مشخص و یکنواختی دارند . پس نویز بشمار نمیان ! تعریف نویز مشخصه

" نویز عبارت است از سیگنالی با آهنگ تغییرات لحظه ای ، نامنظم و ناخواستهء ناشی از منابع مولد ناخواسته "

3 - اصلاً‌وجود استفاده از ماسفت بعنوان سوئیچ کننده ، بخاطر خاصیتی هست که ماسفتها دارند و توانایی سوئیچ در فرکانسهای بالا رو دارند . دلیل اون هم ، پایین بودن ظرفیت خازنی پایهء گیت اونهاست . در حالیکه در ترانزیستورهای معمولی (BJT) ، با اعمال فرکانس بالا به پایهء بیس ، ظرفیت خازنی پایهء بیس باعث میشه که راکتانس بالایی در بیس ایجاد بشه و در نتیجه افت ولتاژ بالا رو بیس ـ امیتر و نهایتاً موجب سوختن ترانزیستور خواهد شد ...پس شما هرگز نباید از ترانزیستور BJT برای سوئیچ در فرکانسهای بالا استفاده کنید ...

4 - بله ... در ساعت عقربه ای ، میزان مصرف در همین حد هست ( با توجه به تعداد و نوع LED ها ) . اما در نوع نمایش دیجیتال و یا نمایش متن ، طبیعتاً‌ مقداری مصرف بالاتر میره و چیزی کمتر از 230 میلی آمپر خواهد شد ...

موفق باشیدAx
پاسخ
نقل قول:

سلام به شما " پارتان " عزیز : Ax

بعد از مدتها ، بالاخره یکنفر پیدا شد و رفت سراغ این پروژهء فانتزی و این موضوع دوباره جون تازه گرفت ... Angel تبریک میگم ... خوب ساختی . فقط چند تا ایراد ریز داره که اشاره میکنم و اگه اونها رو برطرف کنی ،‌دیگه عالی میشه :

اول ) شکل نوک عقربه رو عوض کن ... بصورت فلش ( ^ ) اگه بذاری قشنگتر میشه ... ( این مورد اولی فقط سلیقهء منه ... ایراد بحساب نمیاد Big Grin)

دوم )
جای سنسور رو ( فرستنده ) خوب انتخاب نکردید و همین مسئله باعث شده که LED مکان نمای اعداد 12 و 6 ، دقیقاً سر جای خودشون نباشن و دقیقاً در یک خط عمودی نباشند !

سوم )
برنامه ای که نوشتی کمی ایراد داره و تقسیم بندی بین اعداد بخوبی انجام نشده و همین موضوع باعث شده فاصلهء بین اعداد بهم بخوره ... به عکس نگاه کنید :

راستیتش من این پروژه رو به صورت فورس ماژور برای پروژه پایانی درست کردم و خیلی عجله داشتم به موقع ساخته بشه به همین خاطر خیلی ایراد داره Big Grin
بقیه توضیحاتشم تو تاپیک مربوط به همین پروژه می زارم Df
پاسخ
(16 دي 1392، 05:40 عصر)پارتان نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
راستیتش من این پروژه رو به صورت فورس ماژور برای پروژه پایانی درست کردم و خیلی عجله داشتم به موقع ساخته بشه به همین خاطر خیلی ایراد داره Big Grin
بقیه توضیحاتشم تو تاپیک مربوط به همین پروژه می زارم Df

بسیار عالی

پس منتظریم ...
پاسخ
با سلام
داشتم میگشتم به تاپیک شما برخوردم خوشم اومد،می خوام بسازم.Ax
اگه بشه pcd رو به صورت pdf قرار بدید.که بتونیم با خیال راحت از روش بزنیم.Big Grin
هرچی باشه شما ساختید میدونید چجوریه.Dz
لیست قطعات کامل و برنامه رو اگه به سی هم بزارید خیلی خوب میشهDf
پاسخ
صفحه ی اول تاپیک تابلو چرخان pcb و برنامه به زبان بیسیک زده
انسان هایی هستند که دیوار بلندت را میبینند ولی به دنبال همان یک اجر لق میان دیوارت هستند تا تو را فرو بریزند تا انکارت کنند و دست روزگار هم هلت میدهد
ولی قرار نیست تو بیفتی اگر بی تاب نباشی و خودت را به اسمان گره زده باشی اوج میگیری به همین سادگی

پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: