با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه راه اندازی lcd 2x16 با میکرو
سلام
دوستان من یه ال سی دی گرفتم و حالا میخوام راه اندازیش کنم
فقط میخوام یه متن رو رویه ال سی دی نشون بده
حالا هرکاری میکنم ال سی دی روشن میشه
اما چیزی نشون نمیده؟
امکانش هست یه pcb یا یه چی که کامل نشون بده چیو به چی وصل کنم رو بهم بدید؟

فقط عنوان موضوع ویرایش شد
پاسخ
(13 دي 1391، 11:06 عصر)sina_browser نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
دوستان من یه ال سی دی گرفتم و حالا میخوام راه اندازیش کنم
فقط میخوام یه متن رو رویه ال سی دی نشون بده
حالا هرکاری میکنم ال سی دی روشن میشه
اما چیزی نشون نمیده؟
امکانش هست یه pcb یا یه چی که کامل نشون بده چیو به چی وصل کنم رو بهم بدید؟
برات یه فایل ضمیمه کردم که نحوه بستن ال سی دی و یک برنامه ساده با بسکام در اون موجوده .
برای بستن ال سی دی میتونی پایه های ال سی دی به صورت دل خواه به میکروت وصل کنی سپس به بخش تنظیمات بسکام بری و تعین کنی که اون پایه از میکرو که به ال سی دی وصل شده چه نام داشته باشه که باید همون پایه رو انتخاب کنی که روی ال سی دی نوشته شده
خب اول به بخش زیر در بسکام برو
options > compiler > lcd
خب حالا در این بخش باید تنظیمات ال سی دی رو اعمال کنی
lcd type = 16*2
به هیچ گزینه ای دیگه کار نداشته باش فقط باید بخش
enable
Rs
.
.
.
.
DB4
را مطابق با شیوه بستن ال سی دی به میکرو تنظیم کنی

خب حالا باید پایه های تغذیه و نور و ... ال سی دی رو وصل کنی
پایه 16 و 15 رو به 5 ولت وصل کن مال نور صفحه ال سی دی هستش
پایه RWشماره 5 رو به پایه VSS پایه شماره یک وصل کن و به زمین وصلشون کن
پایه VDD شماره 2 رو به +5 ولت وصل کن
حالا نوبت به پایه شماره 3 یعنی VEE میرسه . این پایه خیلی مهم و جالبه مال وضوع پیکسل های ال سی دی هستش .
اگه اون رو به زمین وصل کنی ال سی دی هیچی نشون نمیده و اگر به 5 ولت وصل کنی تمام پیکسل ها با تمام وضوع روشن میش (البته شرمنده دقیقا یادم نیست شاید جای + و زمینو اشتباه گفته باشم :D)
حالا برای اینکه به وضوع مورد نظرت برسی که نه همه پیکسل ها خاموش بشن نه همه پیکسل ها اون قدر روشن که متنت مشخص نباشه . یک پتانسیومتر 10 کیلو به اون پایه وصل کن . مطابق با فایلی که ضمیمه کردم . فقط حتما 10 کیلو باشه . من تو پروتیوس اشتباها 1 کیلو گذاشتم .
برای برنامه نویسیشم
یه مثال ساده میزنم
کد:
$regfile = "M8DEF.DAT"
$crystal = 8000000
Cls
Lcd "www.wle.ir"

End

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   lcd.rar (اندازه: 32.03 KB / تعداد دفعات دریافت: 141)
پاسخ
(14 دي 1391، 01:25 صبح)kamran0080 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
.
.
.

حالا نوبت به پایه شماره 3 یعنی VEE میرسه . این پایه خیلی مهم و جالبه مال وضوع پیکسل های ال سی دی هستش .
اگه اون رو به زمین وصل کنی ال سی دی هیچی نشون نمیده و اگر به 5 ولت وصل کنی تمام پیکسل ها با تمام وضوع روشن میش (البته شرمنده دقیقا یادم نیست شاید جای + و زمینو اشتباه گفته باشم :D)
جای مثبت و منفی رو کاملا" درست گفتی کامران جان ... به همین صورته Shy
پاسخ
سلام دوستان
اول از همه ممنونم از توضيحاتتون
راستش من هركاري كردم نتونستم اين مدار رو با ATmega32a ببندم. واقعيتش شايد بگم 10 تا مدار بستم، هركاري مي‌كنم كار نمي‌كنه مدارم! من ميكرومو تازه خريدم و تو پروگرم كردنش مشكلي ندارم، ولي واقعاً نمي‌دونم چرا مدار رو مي‌بندم كار نمي‌كنه! حتي يك led هم ميخوام blink كنم نمي‌شه! تو فروم ها هرچي سرچ كردم، رسيدم به اينكه ممكنه از فيوز بيت‌ها باشه. من Jtag رو disable كردم ولي بقيه چيزها رو كاري نكردم. ميشه لطف كنيد راهنماييم كنيد؟
ممنونم
من از STK500 براي پروگرم كردن استفاده مي‌كنم و از Bascom AVR جهت برنامه نويسي استفاده مي‌كنم. ولي فايل hex رو با AVr Studio پروگرم مي‌كنم روي ميكروكنترلر.
پاسخ
آقا من هم همین مشکل رو دارم البته با atmega 16 ! نمیدونم چرا وقتی LCD 2*16 رو بهش وصل میکنم کار نمیکنه در صورتی که همین مدار رو با atmega 8 تست کردم کاملا درست کار کرد! از atmega 16 خودم هم مطمئن هستم چون تمام پورت هاش درست کار میکنه ولی نمیدونم چرابه ال سی دی حساسیت داره!!
برایم مهم نیست که بهشتی باشم یا جهنمی

وقتی که صاحب هر دو خانه خداوند است!:sleepy:
پاسخ
نقل قول: سلام دوستان
اول از همه ممنونم از توضيحاتتون
راستش من هركاري كردم نتونستم اين مدار رو با ATmega32a ببندم. واقعيتش شايد بگم 10 تا مدار بستم، هركاري مي‌كنم كار نمي‌كنه مدارم! من ميكرومو تازه خريدم و تو پروگرم كردنش مشكلي ندارم، ولي واقعاً نمي‌دونم چرا مدار رو مي‌بندم كار نمي‌كنه! حتي يك led هم ميخوام blink كنم نمي‌شه! تو فروم ها هرچي سرچ كردم، رسيدم به اينكه ممكنه از فيوز بيت‌ها باشه. من Jtag رو disable كردم ولي بقيه چيزها رو كاري نكردم. ميشه لطف كنيد راهنماييم كنيد؟
ممنونم
من از STK500 براي پروگرم كردن استفاده مي‌كنم و از Bascom AVR جهت برنامه نويسي استفاده مي‌كنم. ولي فايل hex رو با AVr Studio پروگرم مي‌كنم روي ميكروكنترلر.

نقل قول: آقا من هم همین مشکل رو دارم البته با atmega 16 ! نمیدونم چرا وقتی LCD 2*16 رو بهش وصل میکنم کار نمیکنه در صورتی که همین مدار رو با atmega 8 تست کردم کاملا درست کار کرد! از atmega 16 خودم هم مطمئن هستم چون تمام پورت هاش درست کار میکنه ولی نمیدونم چرابه ال سی دی حساسیت داره!!
شما با 2 3 تا میکرو دیگه هم امتحان کنید ببینید مشکل حل میشه ؟!
پروگرامتونم عوض کنید
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
دوستان من تازه کارم اما اگه برنامه و نقشه تون را بزارید دوستان بهتر می تونن بهتون کمک کنن
پاسخ
اولا خیلی خوش اومدین منزل خودتونه!
نقشه خاصی نیست از همون نقشه اقا کامران استفاده میکنم.
برایم مهم نیست که بهشتی باشم یا جهنمی

وقتی که صاحب هر دو خانه خداوند است!:sleepy:
پاسخ
(26 فروردين 1392، 12:39 صبح)behnam128ef نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اولا خیلی خوش اومدین منزل خودتونه!
نقشه خاصی نیست از همون نقشه اقا کامران استفاده میکنم.

بهنام عزیز مدار پیچیده ای نیست که جواب نده
ال سی دیت که سالمه چون میگی با مگا 8 جواب داده
شما که اینقدر به میکروت مطمئنی و میگی سالمه پس از اتصال پایه هات مطمئن شو*ولی بازم میکروت رو عوض کن *

یه برنامه ساده مثلا نشون دادن یک حرف ثابت بنویس

ال سی دی رو سر پورتدیگه کانفیگ کت باز ببین مشکل داره ؟

اگه مدار رو سر برد بورد می بندی احتمال داره یکی از پایه ها گشاد شده باشه و اتصالش خوب برقرار نشده باشه برای اطمینان با بیزر چکشون کن .

پایه 15 16 و کنتراست رو یادت نره که خیلی مهمه

فیوز بیتم اگه جی تگ رو فعال نکرده باشی موردی نداره من که به مشکل نخوردم جز اون یه مورد .

اینارو چک کن 100% جواب میگیری

موفق باشی
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
سلام
دوستان ال سی دی رو هم عوض کردم
کلی با برنامه ور رفتم
خیلی کارا کردم
اما باز اصلا چیزی رویه ال سی دی نشون نمیده
کفرم در اومد :-(
چیکار کنم دیگه؟
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: