با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل فرق بین ram و GPR
Wink 
سلام دوستان
WleHi
فرق بین ram و GPR چیه؟
فقط از نظر سرعت با هم فرق دارند ؟یعنی میشه ثابت ها را غیر از  GPR در ram هم قرار داد؟
در اصل مشکل من اینه که چرا وقتی دستورهای گسترش یافته را برای میکرو فعال میکنیم (مثلا برای pic18f67k22) در این صورت مثلا اگه که یه سری ثابت را در  GPR تعریف کرده باشیم و بخواهیم build کنیم ، پیغام میدهد که : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و در datasheet گفته : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و اون ادرس 5Fh که گفته همون ادرس پایان ram هستش : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

یعنی اگه بخواهیم از دستورات گسترش یافته استفاده کنیم ، باید فقط از ram استفاده کنیم ؟؟!
Exclamation
.
.
.
شرمنده سوالهام را ناقص و درهم برهم پرسیدم چون هنوز به datasheet و زبان اسمبلی ، مسلط نشدم . . .
WleFacepalm
(راستی علت اینکه دو تا از فایلها را توی یه سرور دیگه اپلود کردم این بود که پسوندشون xps بود)
Angel
پاسخ
سلام محمدجان خوبی؟

GPR جزئی از RAM هستش.

ببینید RAM از دو بخش ( General Purpose Registers ( GPR و ( Special Function Registers ( SFR تشکیل شده.

قسمت SFR برای رجیسترهای ویژه مثل TRISx, PORTx, LATx, STATUS, TMRx و ... هستش و قسمت GPR همونطور که از اسمش هم معلومه از رجیسترهایی تشکیل شده که میشه برای دخیره اطلاعات استفاده کرد. حالا این اطلاعات میشه داده هایی باشه که از حاصل یه عملیات منطقی و یا ریاضی بدست بیاد و یا داده هایی باشه که همون موقع برنامه نویسی تعریف میکنیم.

نکته مهم: SFR رو با ( File Select Register ( FSR که ازش برای آدرسدهی غیرمستقیم استفاده میشه اشتباه نگیرین.

در مورد بقیه سوالا من چیزی متوجه نشدم. اگه ممکنه یه مثال بزنین. ضمنا ورژن MPLAB رو بگین.
support.wle.ir
پاسخ
ممنون . . .
خوبی؟
WleLaugh

راستش خودمم یه ذره گیج شدم !!      Confused

ورژنش 8.92 هست

پس در datasheet که نشون داده : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
، منظورش این بوده که بوسیله رجیسترهای که تو access ram هست میشه به همه قسمتهای ram دسترسی پیدا کرد (هر چند در این میکرو ، همه SFR ها در ادرسهای F16h تا FFFh هستند : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پس اون قسمت اول یعنی ادرس 000h تا 05Fh به چه دردی میخوره ؟؟؟)
Exclamation

در مورد قسمتهای بعدی سوالم فکر کنم قسمت دستورهای گسترش یافته در datasheet را اشتباه متوجه شدم  . . .       WleFacepalm
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: