با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال فرق AVR با آردوینو

Wlelove  سلام دوستان Wlelove

همونطور که دوستان اطلاع دارن من زیاد با AVR کار نکردم و اطلاعات زیادی در موردش ندارم.
داشتم توی اینترنت به عکسهای این اسباب بازی آبی رنگ ( بردهای آردوینو ) نیگا میکردم که متوجه شدم از میکروهای شرکت اتمل استفاده کرده.
برای همین چند تا سوال تو ذهنم پیش اومد که بهتر دیدم از شما که هم با AVR و هم با Arduino کار کردین بپرسم.

دوستان میخوام بدونم دقیقا فرق AVR با Arduino چیه؟

اصلا فرق دارن یا نه؟

اگه فرق دارن چه کارایی رو با AVR میشه انجام داد که با Arduino نمیشه؟

یا برعکسش، چه کارایی رو با Arduino میشه انجام داد که با AVR نمیشه؟

جهت نظم موضوع ارسالهای اضافی بدون اطلاع حذف خواهند شد

WleCool

support.wle.ir
پاسخ
سلام هادی جان

ببین مهندس اگه بخوام با یه مثال برات توضیح بدم AVR و آردوینو همانند مثال زیر هست :

شما کیس سیستم خونتون رو در نظر بگیر میکروکنترلر هم دقبقا مثل اینه حالا ممکنه کیست یه مدل خاصی داشته باشه مثل AVR ,ARM,PIC و یا ... .

حالا داخل این کیستون شما یه پردازنده یه رم و یه حافظه ذخیره سازی اطلاعات دارین. که داخل میکروکنترلر هم دقیقا مثل اینه شما یه رم یه حافظه و ... دارین .

حالا بحث آردوینو مثل یه سیستم عامل ویندوز هست :

شما در حالت عادی اگه بخواین با کیستون ارتباط برقرار کنید نیازه که به زبان خودش باهاش حرف بزنید . مثلا فکر کنید سیستم عامل DOS که قبلا بود چقدر کار کردن باهاش سخت بود باید همه چی رو خط به خط بهش می گفتی و تایپ می کردی !! اما بعد ها ویندوز 98 و XP اومدن که این سیستم عامل ها رو روی سیستمتون نصب می کردی راحت میشد باهاش کار کرد باهاش آهنگ پخش کرد فیلم دید و ... .
توی آردیونو هم دقیقا مثل همینه شما یه سیستم عاملی (همون بوت لودر ) رو می ریزی رو میکروکنترلت و تحت اون سیستم عامل باهاش ارتباط برقرار می کنی.

امیدوارم منظورم رو تونسته باشم برسونم
زندگی دو نیم است :
نیمه اول در آرزوی نیمه دوم  و  نیمه دوم در حسرت نیمه اول ...
پاسخ
مرسی مهدی جان

یعنی میگی تو سخت افزار مثل همن و هیچ برتری نسبت یه هم ندارن، فرقشون توی نرم افزار و طریقه برنامه نوشتنه؟

حالا یه سوال دیگه:

توی این دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نحوه ساخت آردوینو رو توضیح داده. منم Atmega168 دارم گفتم یه امتحانی بکنم ببینم میشه یا نه. ولی تو آموزش چیزی به اسم Bootloader ی که شما گقتی ندیدم. این Bootloader چیه؟ اینو چطوری باید بریزم؟ با پروگرامر معمولی AVR یا روش خاصی داره؟
support.wle.ir
پاسخ
سلام هادی جان، راستش از نظر من آردوینو هیچ فرقی با AVR نداره فقط آردوینو نیاز نداره تا روی یک پروگرامر سوار کنی و بعد HEX پروژه رو روی اون بریزی فقط بعد از نوشتن برنامه با وصل کردن آردوینور برنامه رو روی اون می ریزی و تمام می شه. و یک راحتی آردوینو نسبت به AVR اینکه محیط برنامه نویسی کاملا ساده‌ای داره و مخلوطی از دو زبان Cو ++C و چون جدیده کتابخانه برنامه های آردوینو کامل تر از کتابخانه برنامه های AVR.
ولی من به تو توصیه می کنم AVR رو برای کار های خودت انتخاب کن.

(آردوینو هر چی باشه زیر گروه AVR )
Bo Bo

(20 مرداد 1394، 12:54 صبح)هادی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مرسی مهدی جان

یعنی میگی تو سخت افزار مثل همن و هیچ برتری نسبت یه هم ندارن، فرقشون توی نرم افزار و طریقه برنامه نوشتنه؟

حالا یه سوال دیگه:

توی این دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نحوه ساخت آردوینو رو توضیح داده. منم Atmega168 دارم گفتم یه امتحانی بکنم ببینم میشه یا نه. ولی تو آموزش چیزی به اسم Bootloader ی که شما گقتی ندیدم. این Bootloader چیه؟ اینو چطوری باید بریزم؟ با پروگرامر معمولی AVR یا روش خاصی داره؟
هادی جان من در رابطه با این سوال تو من قبلا یه تاپیک برای ساخت یک برد آردوینو زدم (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
) برای ساخت آردوینو باید اول هر آی سی که استفاده می کنی رو روی پروگرامر AVR بزاری و بعد اگه فایل من رو دانلود کرده باشی توی یکی از پوشه ها بوت اودر هر میکرو با فرکانس مورد نظر رو گذاشتم.
برای هرکدوم یک فایل HEX وجود داره ، هر کدوم رو که خواستی با برنامه پروگرام انتخاب کن و به پایه های ورودی کریستال میکرو یک کریستال با فرکانس 16 مگا هرتز وصل کن و با کریستال رو پروگرامر بزار و بعد فایل رو بریز توی آی سی تا تبدیل به آردوینو بشه.

اگه خواستی با یک روش دیگه هم می شه بوت اودر روی میکرو ریخت اون هم اینکه بعد گذاشتن میکرکنترلر با کریستال روی پرواگرامر برنامه آردوینو رو باز کن و بعد طبق فایل پیوست جلو برو .
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

چو عاشق می‌شدم گفتم که بردم گوهر مقصود  ندانستم که این دریا چه موج خون فشان دارد 

پاسخ
مرسی سیامک جان

(20 مرداد 1394، 01:27 صبح)سیامک یعقوبی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

من که ول کنِ PIC نیستم، وقت هم برای AVR ندارم.

ولی اینکه میگین آردوینو نیاز به پروگزامر نداره میشه گفت این مزیته و کار رو خیلی ساده میکنه.
support.wle.ir
پاسخ
(20 مرداد 1394، 01:53 صبح)هادی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام سیامک جان

(20 مرداد 1394، 01:27 صبح)سیامک یعقوبی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ولی اینکه میگین آردوینو نیاز به پروگزامر نداره میشه گفت این مزیته و کار رو خیلی ساده میکنه.
هر کس یه چیزی رو دوست داره من هم عاشق AVR و دیگر میکرو هاهستم.
          چو عاشق می‌شدم گفتم که بردم گوهر مقصود  ندانستم که این دریا چه موج خون فشان دارد 

پاسخ
(20 مرداد 1394، 12:54 صبح)هادی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مرسی مهدی جان

بله دقیقا سخت افزار ها عین همن یهنی آزدوینو همون میکروکنترلر معمولی هست که فایل بوت لودر که حجمی در حدود نیم کیلوبایت داره ریخته شده روی حافظه میکروکنترلر AVR و اون رو تبدیل به آردوینو کرده.

حالا یه سوال دیگه:

بله باید حتما بوتلودر داخل میکروکنترلر ریخته بشه . در غیر اینصورت اگه این بوتلودر ریخته نشه همون میکروکنترلر عادی هستش . و باید از طریق نرم افزار هایی مثل بسکام یا کدویژن براش برنامه نویسی کرد.

برای تبدیل Atmega168 به آردوینو هم شما به یک پروگرمر + کریستال 16 مگاهرتز خارجی در صورتی که پروگرمر نداشته باشه نیاز دارین . بعد از اتصال پروگرمر شما بوت لودر رو از طریق منوی آردوینو که مسیرش رو در زیر قرار دادم روی میکرو میریزید و میکرو خودتون رو تبدیل به یک آردوینو می کنید .
tools --> Burn bootlooder

دقیقا توی آموزش اول ساخت رادیوکنترلر با ATmega 328 که مهندس روی سایت گذاشتن ابتدا اومدن میکروکنترلر ATmega 328 معمولی رو با پروگرمر بوت لودر رو ریختن روش و اونو تبدیل به آردوینو کردن و سپس برنامه ی فرستنده و گیرنده رو که به زبان آردوینو هستش رو ریختن رو آردوینو.
که اگه اون آموزش ها رو ببینید راحت می تونید میکروی خودتون رو به یه آردوینو تبدیل کنید.
زندگی دو نیم است :
پاسخ
مهدی جان مرسی

والا وقت نکردم آموزشهارو دنبال کنم. ایشالله سر فرصت ترتیبشو میدم.

پروگرامر AVR هم دارم مالِ نوآورانه با اون میشه دیگه؟ البته نمیدونم کجاس باید پیداش کنم ببینه سالمه یا نه.
support.wle.ir
پاسخ
(20 مرداد 1394، 01:53 صبح)هادی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مرسی سیامک جان

بله دقیقا یه مزایای خوبی که داره همین عدم نیاز به پروگرمر هست .
ببینید آردوینو یه مزیتی که داره و باعث شده من برم دنبالش همین عدم نیاز به زبان های برنامه نویسی مختلف برای میکروکنترلر های مختلف هستش.
مثل شما ببینید الان که دارید با PIC کار می کنید دیگه نمی تونید برای میکروهای ARM برنامه نویسی کنید.
اما آردوینو اینطوری نیست و شما الان با همون زبانی که برای میکروکنترلر Atmega328 برنامه می نویسین با همون زبان میاین برای ARM برنامه می نویسین که باعث میشه نیازی نباشه از این شاخه به اون شاخه بپرین و وقت و هزینه صرف کنید.
الان این هم یه میکروکنترلر ARM هست که بوت لودر آردوینو روش ریخته شده و تبدیل شده به میکروی تحت آردوینو :

ARDUINo Due :

برد آردوینو Due یک میکروکنترلر بر پایه SAM3X8E ARM Cortex-M3 CPU از شرکت Atmel می باشد.(datasheet). این برد، اولین برد آردوینویی است که بر اساس میکروکنترلر با هسته ARM 32 بیتی پایه ریزی شده است. دارای 54 پین دیجیتال ورودی/خروجی (که 12 تای آن می تواند به عنوان خروجی PWM استفاده شود)، 12 ورودی آنالوگ، 4 پورت UARTs (پورت های سریال سخت افزاری)، و یک ساعت 84 مگاهرتزی، an USB OTG capable connection ، یک DAC (دیجیتال به آنالوگ)، 2 عدد TWI، یک پاور جک، یک SPI header، یک JTACG header، یک دکمه ریست و یک دکمه پاک کردن می باشد.

بله با اکثرشون میشه . فوقش نیاز به یه کریستال خارجی دارین.

حالا یه مطلب جالبی که چند روز پیش بنده توی اینترنت دیدم این بود که اگه یه میکرو تحت آردوینو داشته باشی برای ریختن بوت لودر روی میکرو جدید هم نیازی به پروگرمر نداری و با همون میکرو ایی که روش بوتلودر آردوینو داری میشه رو میکروی جدید بوتلودر آردوینو رو ریخت . یعنی برای همیشه از دست پر.گرمر ها و دردسرهای اونا و قیمت بالاشون راحت میشی.
زندگی دو نیم است :
پاسخ
به جز آردوینو برد های پینگوئینو هم هستند با این تفاوت که به جای AVR از میکروهای PIC استفاده کردن.

یه مطلبی پایین در مورد پینگوئینو گذاشتم خواستی بخون. ولی من آردوینو رو ترجیح میدم چون فایل های کتابخانه ایش و همچنین پروژه هاش از بقیه بیشتره و در کل جهان محبوبیت خاصی داره .

پینگوئینو ، رقیب آردوینو ، اینبار با طعم PIC

پلتفرمهای زیادی برای ایجاد سیستمها و ابزار های دیجیتالی وجود داره ، به طوری که گاهی حتی انتخاب کردن از بینشون خیلی مشکل هست. یکی از معروفترین اونها آردوئینو هست ، اما آردوئینو از چیپهای اتمل استفاده میکند . برگ برنده پینگوئینو در این هست که از سادگی زبان آردوئینو اما با چیپهای شرکت میکروچیپ ( PIC ) با اتصال بی واسطه به درگاه پرسرعت USB ایجاد شده .

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بردهای آردوئینو در کشور ما داره قیمت بالای اون هست و البته این رو هم بایستی قبول کرد که تراشه های اتمل به اندازه تراشه های میکروچیپ برای کارهای صنعتی مناسب نیستند، البته این مساله چیزی از قدرت تراشه های اتمل رو کم نمیکنه چرا که از نظر توانایی های سخت افزاری هر دو چیپ به شکلی موازی جلو میروند، اما نظر شخصی من این هست که چیپهای میکروچیپ  برای اهداف صنعتی نسبت به چیپ های اتمل سری AVR ساختیافته تر هستند و تخصصی تر ایجاد شده اند.

امکانات پینگوئینو

دارای نرم افزار و سخت افزار کاملا منبع باز هست ( open source)
    IDE منحصر به فرد و ساده خود را دارد که کار با پینگوئینو را ساده میکند

با چیپهای میکروچیپ ۸ بیتی (PIC18F with built-in USB module only) و ۳۲ بیتی (PIC32MX) سازگار هست . لازم به ذکر هست که این مدل از میکرو کنترلر ها در بازار ایران با قیمت مناسب یافت میشوند.
   از کامپایلر رایگان  (SDCC and gcc-mips-elf, a targeted version of gcc for PIC32 microcontrollers) تحت لیسانس GNU بر روی سیستم عامل های لینوکس ، ویندوز و مک استفاده میکند.
   کاملا شبیه به آردوئینو هست یعنی ۱۰۰% از نظر زبان برنامه نویسی و کتابخانه ها با پروژه آردوئینو سازگار است.

مقایسه پینگوئینو و آردوئینو

میکرو پیک (pic )  درمقابل اتمل
   اتصال بی واسطه به درگاه USB  درمقابل اتصال با تبدیل سریال به USB ( آردوئینو برپایه چیپ FTDI به درگاه USB متصل است که باعث میشود پورت سریال در اشتراک بوت لودر و UART قرار گیرد در حالی که پینگونو برپایه ماژول USB استوار است)
   پیتون در مقابل جاوا ( IDE آردوئینو توسط جاوا ایجاد شده و IDE پینگوئینو توسط پیتون)
   C در مقابل ++C
   مقایسه پینگوئینو ۲۵۵۰ و آردوئینو UNO  (چیپ PIC18F2550 و چیپ Atmega328 )
   مقایسه قدرتمند ترین چیپ پینگوئینو و قدرتمند ترین چیپ آردوئینو ( پینگوئینو ۳۲ (PIC32MX460F512L) و آردوئینو MEGA2560   )

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

زندگی دو نیم است :
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: