با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات و مباحث مربوط به ساخت تابلو چرخان
آقا وحید

من LEDها رو جداگانه رو یه تیکه چوب با پهنای کم وصل کردم که کل مدار سبک تر بشه!

چندتا سوال هم از شماتیک شما داشتم
توی شماتیک شما 7تا از LEDها که به پورت های B0 تا B6 متصل شدن برای نمایش متن قرار داده شده
یه توضیح راجع به شماتیکتون میدید لطفا؟

ممنون

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   1.zip (اندازه: 1.59 MB / تعداد دفعات دریافت: 90)
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
سلام
من میخوام قطعات کار رو بخرم تا جای که دستم امده نیاز به یک میکرو , موتور , led,مقاومت و فرستنده وگیرنده مادون قرمز
میکرو میخوام از atmega32استفاده کنم موتورم باید از 4000RPMباشه مقاومت هم بسته به ولتاژ led ها انتخاب میشه فقط فرستنده وگیرنده نمی دونم شماره قطعه چییه؟لطفا کمک کنید چیزه دیگه ای هست که مد نظر نگرفته باشم
پاسخ
(13 بهمن 1391، 06:35 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا وحید

من LEDها رو جداگانه رو یه تیکه چوب با پهنای کم وصل کردم که کل مدار سبک تر بشه!

چندتا سوال هم از شماتیک شما داشتم
توی شماتیک شما 7تا از LEDها که به پورت های B0 تا B6 متصل شدن برای نمایش متن قرار داده شده
اگه بخوام از شماتیک شما استفاده کنم ایرادی نداره تمام LEDها رو لحاظ کنم؟

ممنون

سلام :

غیر از اون LED های مربوط به پورت B0 تا B6 که مربوط به نمایش متنه ، بقیهء LED هایی که در تصاویر نمونهء ساخته شدهء خودم میبینید مربوط به امکانات دیگهء تابلو ( تجاری ) هستند و کارشون نمایش ساعت و دما و ... هست . فقط همون 7 عدد LED به کار شما میاد .

(13 بهمن 1391، 11:20 عصر)setarehshab نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
من میخوام قطعات کار رو بخرم تا جای که دستم امده نیاز به یک میکرو , موتور , led,مقاومت و فرستنده وگیرنده مادون قرمز
میکرو میخوام از atmega32استفاده کنم موتورم باید از 4000RPMباشه مقاومت هم بسته به ولتاژ led ها انتخاب میشه فقط فرستنده وگیرنده نمی دونم شماره قطعه چییه؟لطفا کمک کنید چیزه دیگه ای هست که مد نظر نگرفته باشم

سلام به شما :

همین قطعات رو تهیه کنید .
موتور 12 ولتی سشوار برای این تابلو مناسبه . دیودهای فرستنده و گیرنده هم از نوع معمولی 3 میلیمتری یا 5 میلیمتری هستند . به فروشنده بگید دیود فرستنده و گیرندهء مادون قرمز میخواید .

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
خیلی ممنون که اهمیت میدید آقا وحیدRolleyes

خدا قوت دوست عزیز
بله حتی موقع چرخیدن هم قطع و وصل نمیشه!
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(15 بهمن 1391، 02:31 صبح)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خیلی ممنون که اهمیت میدید آقا وحیدRolleyes

خدا قوت دوست عزیز:)
بله حتی موقع چرخیدن هم قطع و وصل نمیشه!
خواهش میکنم ...Angel

پس معلومه که توی تغذیهء فیبر حسابی کار کردید که بدون مشکل باشه ... خیلی عالیه .Shy
چون اگه کوچکترین قطع و وصلی حین چرخش اتفاق بیفته ، باعث هنگ کردن یا ریست شدن میکرو میشه و اونوقت ممکنه شما خیال کنید برنامه تون مشکلی داشته . در حالیکه همه چیز درسته Angel
پاسخ
راستش تا اونجایی که تونستم سعی کردم که قطع و وصلی در کار نباشه
امیدوارم که موفق بوده باشمAngel

من برای اطمینان یه میکروی دیگه تهیه کردم اما فرصت نکردم باهاش تست کنم
فردا تست میکنم و نتیجه رو اطلاع میدم
امیدوارم مشکل با توضیح شما و تعویض میکرو حل بشهRolleyes
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
سلام کاربر عزیز mp1 :

چند تا نکته :
1 - دلیل استفاده از پورت A چی هست ؟ چون همیشه خاموشه و بی استفاده !
2 - در تعریف میکرو بنویس : "regfile = "m32def.dat
همچنین در تنظیمات بیسکام هم نوع میکرویی که نوشتی + فرکانس رو درست انتخاب کن .
3 - استفاده از UDN و شیفت رجیستر برای تست کلمهء "سلام" لزومی نداره . فعلا" مستقیما" از پایه های خود میکرو + مقاومت خروجی بگیر ( پورت C )
4 - برای اطمینان از عملکرد بخش مادون قرمز ، اول یه برنامهء ساده بنویس که مثلا" با وقفهء خارجی ، LED های یک پورت به مدت 0.5 ثانیه روشن و سپس خاموش بشن . وقتی نوشتی ، این تست رو در حالت بدون چرخش مدار و با یک کنترل تلویزیون انجام بده . ببین اصلا" آیا مدارت به امواج ریموت تلویزیون عکس العمل نشون میده یا خیر ؟
تا وقتی که این قسمت وقفه روبراه نشه ، طبیعیه که مدار کار نخواهد کرد !

این کارهارو انجام بده و نتیجه رو اعلام کن ...
پاسخ
سلام آقا وحید
1-من به پورت A یه uln2803 وصل کردم و کاتد LEDها رو بهش وصل کردم تا نور LEDها زمان چرخش به خاطر کم بودن wait کم نشه!

2-حق با شماست.اشتباه تایپی بود که درستش کردم ممنون
من راستشو بخواید بلد نیستم با بسکام میکرو رو پروگرام کنم:(
باید تو تاپیک "آموزش برنامه نویسی با بسکام" از دوستان خواهش کنم که توضیح بدند

من همیشه برنامه رو با بسکام مینویسم و بعد با AVR Studio4 فقط پروگرام میکنم یعنی هیچ کدوم از تنظیمات(فیوزبیت.فرکانس ...) رو هم تغییر نمیدم چون نمیدونم چه تغییراتی لازمه!

3-آی سی های لچ و udn درست کار میکنن چون برای تست . یه برنامه ی ساده نوشته بودم که همه ی LEDها برای 10ms روشن و خاموش میشدن(چشمک میزدن)

4-یه برنامه برای تست عملکرد وقفه نوشته بودم اما وقفه عمل نمیکردبا کنترل تلویزیون LG هم امتحان کردم اما هیچ عکس العملی نشون نداد!
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(15 بهمن 1391، 03:40 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام آقا وحید
1-من به پورت A یه uln2803 وصل کردم و کاتد LEDها رو بهش وصل کردم تا نور LEDها زمان چرخش به خاطر کم بودن wait کم نشه!

2-حق با شماست.اشتباه تایپی بود که درستش کردم ممنون
من راستشو بخواید بلد نیستم با بسکام میکرو رو پروگرام کنم:(
باید تو تاپیک "آموزش برنامه نویسی با بسکام" از دوستان خواهش کنم که توضیح بدند

من همیشه برنامه رو با بسکام مینویسم و بعد با AVR Studio4 فقط پروگرام میکنم یعنی هیچ کدوم از تنظیمات(فیوزبیت.فرکانس ...) رو هم تغییر نمیدم چون نمیدونم چه تغییراتی لازمه!

3-آی سی های لچ و udn درست کار میکنن چون برای تست . یه برنامه ی ساده نوشته بودم که همه ی LEDها برای 10ms روشن و خاموش میشدن(چشمک میزدن)

4-یه برنامه برای تست عملکرد وقفه نوشته بودم اما وقفه عمل نمیکردبا کنترل تلویزیون LG هم امتحان کردم اما هیچ عکس العملی نشون نداد!

1 - پس اگه مدار شما به ریموت جواب نمیده ، به احتمال زیاد ، یکی از اشکالات کار شما توی قسمت مادون قرمز هست و اول اونو باید رفع کنید ( اگه از نقشه ای که من گذاشتم استفاده کرده بودی ، دیگه اینهمه شاید و باید وجود نداشت و حداقل از بخش سخت افزاری میتونستی مطمئن باشی !)
بنابراین بهتره اول از هر چیز، بتونی LM741 رو راه بندازی !!!

2 - برای پروگرام کردن ، ساده تر از خود بیسکام فکر نکنم بشه که این کارو کرد !
کافیه بعد از نوشتن برنامه ، اول با زدن Ctrl+F7 مدارو از نظر اشتباهات تایپی یا دستوری بررسی کنی .اگه خطا داشته باشه ، توی یک پنجره بهت نشون میده
اگه خطا وجود نداشته باشه ، با زدن دکمهء F7‌ برنامه کامپایل میشه
بعدش با زدن دکمهء F4 وارد قسمت پروگرامرش میشه
اونجا یه پنجره هست بنام Lock and Fuse Bits که کارش هم معلومه چیه
بعد از تنظیم فیوز بیتها و زدن گزینهء Write FS با زدن گزینهء Auto program chip‌ ، میکرو پروگرام میشه ...
به همین راحتی Angel

نکتهء خیلی مهم :

شما باید حتما" فیوز بیت میکروتو روی فرکانس 8MHz‌ داخلی قرار بدی ( internal ) ... وگرنه مدار به درستی کار نمیکنه !
من این نکته رو توی همون برنامهء بیسکامی که گذاشتم ، ذکر کرده بودم !

نکتهء بعدی اینکه :

در بیسکام ، توی برنامه هات ، یا اصلا" نوع میکروتو ننویس و از تنظیماتش اونو انتخاب کن و یا اگه مینویسی ، باید با چیزی که در تنظیمات مشخص کردی یکسان باشه ...

در مورد کریستال هم تحت هر شرایطی ( چه کریستال خارجی گذاشته باشی و چه داخلی ) ، هم اونو بنویس و هم توی تنظیمات ، مقدارشو درست انتخاب کن
پاسخ
من LM741 نداشتم و ازتون پرسیدم که مشکلی نداره بجاش از UA741 استفاده کنم؟ گفتید نه ایرادی نداره
فکر کنم باید یه فیبر دیگه بسازم و از مدار وقفه شما استفاده کنم

2-من وقتی F4 رو میزنم اول این پنجره باز میشه که میگه
select chip and target chip do not match at90s2313 <> atmega32
بعدش که OK میکنم وارد محیط پروگرام میشه
اونجا atmega32 رو از تو لیست انتخاب میکنم
بعد که پنجره ی Lock And Fues Bit رو میزنم میگه chip type not found
با atmega جدیدی که دیروز خریدم هم امتحان کردم همین ارور رو میده!!!
برا همین نمیتونم کاری کنم یا فیوز بیت ها رو تغییر بدم!
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: