با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات و مباحث مربوط به ساخت تابلو چرخان
مرسی آقا وحید واقعا عالی توضیح میدیدShy
من چندتا سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم اگه جواب بدید
  1. با توضیحاتی که دادید زمان شروع نمایش رو تعیین میکنیم،اما چطوری زمان روشن و خاموش شدن LED هارو مشخص میکنیم؟(اون wait ها تو برنامه بر چه اساسی انتخاب شدن؟)
  2. اگه LED ها به صورت L بودن هم دقیقا همین مرحل رو باید طی میکردیم درسته؟
ببخشید اگه سوالام بی مورد یا بر اساس روال آموزش شما نیست Blush
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(11 بهمن 1391، 12:07 صبح)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مرسی آقا وحید واقعا عالی توضیح میدیدShy
من چندتا سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم اگه جواب بدید
  1. با توضیحاتی که دادید زمان شروع نمایش رو تعیین میکنیم،اما چطوری زمان روشن و خاموش شدن LED هارو مشخص میکنیم؟(اون wait ها تو برنامه بر چه اساسی انتخاب شدن؟)
  2. اگه LED ها به صورت L بودن هم دقیقا همین مرحل رو باید طی میکردیم درسته؟
ببخشید اگه سوالام بی مورد یا بر اساس روال آموزش شما نیست Blush
خواهش میکنم ....

این تاپیک ، مخصوص همین سؤالهاست . بنابراین تا وقتی که سؤالی در این زمینه برای هر کدوم از کاربران عزیز وجود داشته باشه حتما" پاسخ خواهم داد .
1 - زمان خاموش و روشن شدن LED‌ها اصلا" نیاز به محاسبه نداره و بسیار ساده ست ...
در سرعت بالایی که موتور داره ، هر LED برای اینکه بعنوان یک نقطهء روشن دیده بشه باید بین 100 تا 150 میکرو ثانیه روشن و سپس بلافاصله خاموش بشه . به همین سادگی !
اون wait ها هم دقیقا" همین کارو میکنن .
وقتی که کدهای هر ستون واکشی شد ، به ترتیب و با فاصلهء 100 میکرو ثانیه ، هر ستون به نمایش در میاد . یعنی :
ستون اول فعال ... 100us تأخیر ... ستون دوم فعال ... 100us تأخیر و الی آخر ...
اگه این زمانو بیشتر انتخاب کنید ، باعث میشه که دیگه فقط یک نقطه ایجاد نشه و بصورت یک خط روشن در بیاد و این خوب نیست .
اگر هم کمتر انتخاب کنید ، باعث میشه نور LED‌ بسیار کم بشه که این هم خوب نیست .

2 - بله ... در صورتی که چینش LED ها به صورت L هم باشه ، باز همین مراحل باید طی بشه و تنها تفاوتش در اینه که افکتهای مؤثر کمتری میتونید به تابلو بدید ... چون زاویهء دید ، بسیار محدود میشه . بنابراین طول نوشته ها ی ثابت ، نمیتونن زیاد تر از حد خاصی باشن . چون می افتند پشت و دیده نمیشن ! مگر اینکه تابلو رو با دست بچرخونید !!!
پاسخ
سلام آقا وحیدمیشه لطفا یه نگاه به برنامه ی من بندازید و ایرادش رو بگید؟
نمیدونم چرا وقفه INT1 تاثیری تو اجرا نداره (انگار وقفه ای وجود نداره!):(
(جدول lookup کلمه ی "سلام" رو مینویسه)

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   test1.rar (اندازه: 9.59 KB / تعداد دفعات دریافت: 34)
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(12 بهمن 1391، 02:48 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام آقا وحیدمیشه لطفا یه نگاه به برنامه ی من بندازید و ایرادش رو بگید؟
نمیدونم چرا وقفه INT1 تاثیری تو اجرا نداره (انگار وقفه ای وجود نداره!):(
(جدول lookup کلمه ی "سلام" رو مینویسه)

سلام دوست عزیز :
مشکل شما ناشی از عجله و کم دقتی در نوشتن برنامه ست .Angel اشکال کار شما رو در شکل زیر مشخص کردم .
شما وقفهء خارجی 1 رو پیکره بندی کردید . اما وقفهء سرریز مربوط به INT2 رو تعریف کردید که مسلما" هرگز اجرا نخواهد شد !Exclamation
INT2 رو اصلاح کنید ...

İmage

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
اون ایراد رو هم برطرف کردم اما باز مشکل حل نشد!
شاید مشکل از میکرو باشه!:-/
یه میکروی جدید میخرم باهاش تست میکنم امیدوارم حل شه
نظرتون چیه؟Exclamation
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(12 بهمن 1391، 05:04 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اون ایراد رو هم برطرف کردم اما باز مشکل حل نشد!
شاید مشکل از میکرو باشه!:-/
یه میکروی جدید میخرم باهاش تست میکنم امیدوارم حل شه
نظرتون چیه؟Exclamation
شما اول از عملکرد قسمت مربوط به مادون قرمزش مطمئن بشید و بعد برید سراغ میکرو . برای تستش از یه کنترل تلویزیون یا هر کنترل دیگه ای استفاده کنید .
شما از کدوم نقشه استفاده کردید ؟ شماتیکشو اینجا بذلرید تا بررسی کنم .
ضمنا" از دیود گیرنده هم مطمئن بشید که حتما" در بایاس معکوس باشه و نه مستقیم !
پاسخ
گیرنده معکوس بایاس شده
راستش نمیدونم چطور با کنترل تلویزیون تستش کنمBlush
مادون قرمز رو به این صورت تست کردم که : وقتی گیرنده دقیقا مقابل فرستنده قرار میگیره ولتاژ دو سر گیرنده صفر میشه
و وقتی مقابلش نیست ولتاژش 5 ولت میشه
از این شماتیک استفاده کردم
فقط به جای LM741 از UA741 استفاده کردم و خروجیش هم به PD3 وصل کردم

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(12 بهمن 1391، 05:35 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
گیرنده معکوس بایاس شده
راستش نمیدونم چطور با کنترل تلویزیون تستش کنمBlush
مادون قرمز رو به این صورت تست کردم که : وقتی گیرنده دقیقا مقابل فرستنده قرار میگیره ولتاژ دو سر گیرنده صفر میشه
و وقتی مقابلش نیست ولتاژش 5 ولت میشه
از این شماتیک استفاده کردم
فقط به جای LM741 از UA741 استفاده کردم و خروجیش هم به PD3 وصل کردم

نقشهء شما ایراد داره . مدار مقایسه کننده ای که شما درست کردید با اون مقادیر قطعات درست نیست ...!

همچنین محل قرار گیری دیود هم اشتباهه .

چرا از نقشه ای که من گذاشتم استفاده نکردید ؟
پاسخ
راستش دلیل خاصی نداشت.همینطوری از این نقشه استفاده کردم آخه من یه جزوه داشتم که اونجا برای گیرنده از این مدار استفاده کرده بود(جزوه ی رباتیک بود البته)
یعنی میگید از نقشه ی شما استفاده کنم؟
پس باید یه بورد PCB دیگه بزنم!Blush
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(12 بهمن 1391، 06:09 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
راستش دلیل خاصی نداشت.همینطوری از این نقشه استفاده کردم آخه من یه جزوه داشتم که اونجا برای گیرنده از این مدار استفاده کرده بود(جزوه ی رباتیک بود البته)
یعنی میگید از نقشه ی شما استفاده کنم؟
پس باید یه بورد PCB دیگه بزنم!Blush

پیشنهاد میکنم شما هم مدار خودتو و هم مداری که من گذاشتمو ( منظورم فقط همون قسمت مقایسه کنندهء ) روی برد-بورد ببند و هر دو رو آزمایش کن تا بهتر بتونی عملکردشونو بررسی کنی و اشکالزدایی کنی .

یه عکس با کیفیت از مداری که ساختی بذار ببینم . هم از روی فیبر و هم از پشت فیبر ...
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: