با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات و مباحث مربوط به ساخت تابلو چرخان
(15 دي 1391، 01:57 عصر)kamran0080 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام اقا هادی عجب فکر خوبی اتفاقا از این نوع موتور ها دو تا دارم یکیش 110 ولت و اون یکیی 220 ولته . فقط یک چیز چطوری اون پیچ رو به شیفت موتور وصل کردی ؟ Exclamation
از لحیم معمولی استفاده کردی ؟ اگه بش فشار بیاد نمیفته ؟ من همیشه وقتی میخوام با لحیم معمولی و هویه روی سطح فلزی اینطوری لحیم کاری کنم تا میخوام لحیم رو ذوب کنم فورا لحیم سرد میشه . خلاصه چوون سطح فلزی زیاده گرما رو جذب میکنه و سیم لحیمم به درستی به سطح مورد لحیم نمیشه :(
این همون موتور سشوار خدا بیامرزه:D که دیگه سشواری وجود نداره:D
نه من که زورم نرسیدExclamation
همون طور که وحید جون گفت
1- روی شفت موتور رو با سوهان یه کم ساییدم
2-روی پیچ 3 میلمتر سیم لحیم ریختم و تمام شیار هاشو پرکردم
3-نوک هویه رو چسبوندم روی شفت موتور چندثانیه ای بود خوب شفت موتور داغ شد سیم لیحم رو چسبوندم روی روی شفت یه 3 میلیمتر سیم لحیم روی شفت ریختم
4-همزمان پیچ به نوک هویه چسبوندم و وقتی که دو تا کاملا مذاب بودن روی هم چسبوندمشون فقط خیلی دقت کن که پیچ دقیقا صاف رو شفت نصب بشه
5-شفت موتور و پیچ گرفت زیر آب سرد (موتور رو زیر آب نباید بکنی)
6- یه مهره رو تا آخر بستم رو پیچ و مهره و پیچ با لحیم به هم وصل کردم (فقط برای زیبا تر شدن) و شفت و پیچ پر از سیم لحیم کردم
به این شکل در اومد;)
پاسخ
من می خوام ساعت حرم امام رضا رو با این این سیستم پیاده کنم
وحیدجون چندتا سوال
13 تا ال ای دی کافیه
ال ای دی ها مقاومت هم می خوان (مات)
اپ امپ همون 741 خوبه
سنسوری که وقفه رو فعال کنه مادن قرمز ساده باید باشه
یکی از ال ای دی ها دو رنگه (قرمز و سبز
الان میرم شماتیکش هم می کشم
پاسخ
(15 دي 1391، 05:16 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من می خوام ساعت حرم امام رضا رو با این این سیستم پیاده کنم
وحیدجون چندتا سوال
13 تا ال ای دی کافیه
ال ای دی ها مقاومت هم می خوان (مات)
اپ امپ همون 741 خوبه
سنسوری که وقفه رو فعال کنه مادن قرمز ساده باید باشه
یکی از ال ای دی ها دو رنگه (قرمز و سبز
الان میرم شماتیکش هم می کشم
1 - ایدهء خوبیه ...
2- اگه میتونی بالانس مدارو فراهم کنی ، بله خوبه . فقط فضای زیادی رو باید برای حریم چرخش در نظر بگیری ...

3 - همون 741 خوبه ... زیاد هم هست . نصفش هم اگه باشه کافیه ... :D
4 - سنسور هم ، همون دوپایه خوبه . فقط در مورد دیود گیرنده :

باید مدارو جوری داخل یک قاب قرارش بدی تا نور محیط بهش نخوره . چون بعضی وقتها ممکنه به نور محیط هم واکنش نشون بده و وقفهء ناخواسته تولید بشه .
پاسخ
این شماتیک کشیدم خوبه ترانزیستور هم بذارمExclamation

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   saat.rar (اندازه: 14.36 KB / تعداد دفعات دریافت: 16,245)
پاسخ
(15 دي 1391، 07:42 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
این شماتیک کشیدم خوبه ترانزیستور هم بذارمExclamation
" خوبه " که چه عرض کنم .... واجبه Dodgy
1 - این روش موازی کردن LED ها درست نیست ! باید حتما" با ترانزیستور باشه .

پورتهای میکرو نمیتونن اونهمه جریان برای یک شاخهء موازی فراهم کنن و به اون شکل ، آسیب میبینن.

2 - بهتره LED‌ها بصورت آند مشترک استفاده بشن
( به همین صورت هم که کشیدی ، کاتدشون به GND وصل نیست :s)

3 - مقاومت R5 بهتره که 100K انتخاب بشه تا حساسیت دیود گیرنده کم نشه .
پاسخ
یادم رفت ال ای دی ها رو به منفی وصل کنم:D
مدار 741 رو از روی شماتیک شما کشیدم ولی یادم رفت 10 کیلو رو به 100 تعویض کنمExclamation
Shy
من برم بسازمشAngel
ترانزیستور منفی ندارم:( بهتره همون مثبت بذارمCool
پاسخ
(17 دي 1391، 02:12 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
وحید جون شاید برات عجیب باشه منم که عاشق الکترونیکم ولی دبیری فیزیک می خونم:D
خودمونیم عجب رشته ای دبیری فیزیک مگه نه کامرانCool
یه سوال آقا اگر منفی مدار رو از شفت موتور بدم مشکلی ندارهRolleyesچون موتور ac هAngel
:s:s:s:s
پس واقعا" جالب شد :D Idea

نـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه هادی جان :

این کار خیلی خطرناکه ... حتما" منفی هم باید جداگانه داده بشه . به هیچ عنوان اجازه نده خطوط روی فیبرت با شافت موتور تماس پیدا کنه .

البته جریان برق به شافت موتورت متصل نیست . اما چون موتور AC‌ هست ، اثر القائی روی شافت بوجود میاره .

کارت یکم سخت میشه اینجوری ... اما میشه
پاسخ
(18 دي 1391، 11:37 صبح)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه ی اساتید
امیدوارم حالتون خوب باشه;)
من یه سوال داشتم(البته ببخشیدهااااا ربطی به موضوع نداره Blush)
از هر پایه آی سی 74HC573 میشه 30ma جریان کشید یا مجموع جریان پایه ها 30ma میشه؟
سلام :

بعد از این سعی کنید حتما" سؤالات خودتونو در بخش مربوطه مطرح کنید .

از هر پایه حدود 30mA میتوان جریان کشید .
پاسخ
فقط یه سوال دارم که اگه ممکنه جوابمو بدید .
من واسه شیفت رجیستر 40تا ال ای دی از 74HC573 استفاده کردم.بدی این آیسی اینه که به تعداد ورودی خروجی داره.
من یه آیسی مثل 74245 یا 4094 میخوام که 4تا ورودی و 16تا خروجی داشته باشه اینجوری هم مدارم خلوت تر میشه هم اینکه جا واسه ال ای دی های بیشتر باز میشه.
اگه آیسی با این مشخصات سراغ دارید معرفی کنید ممنون میشم.

اینم یه نمونه از آون آیسی که من میگم :

اگه خدا بخواد میخوام هم pcb شمارو و هم ماله خودمو ببرم پاساژ امجد واسم بسازن چون ماله خودم که متایزه هست و نمیشه خودم بسازم برا شما رو هم بدم بیرون بسازن خوشگل تر میشه.

در ضمن من شماتیک مدارمو میزارم اگه یه نگاهی بندازید و اشکالاتمو بگید ممنوم میشم.

پست شما ویرایش شد ...
( حتما" عکسها رو در خود انجمن آپلود کنید )

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   Main SMD.pdf (اندازه: 538.45 KB / تعداد دفعات دریافت: 92)
پاسخ
(25 دي 1391، 02:24 صبح)mehdigostar نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
فقط یه سوال دارم که اگه ممکنه جوابمو بدید .
من واسه شیفت رجیستر 40تا ال ای دی از 74HC573 استفاده کردم.بدی این آیسی اینه که به تعداد ورودی خروجی داره.
من یه آیسی مثل 74245 یا 4094 میخوام که 4تا ورودی و 16تا خروجی داشته باشه اینجوری هم مدارم خلوت تر میشه هم اینکه جا واسه ال ای دی های بیشتر باز میشه.
اگه آیسی با این مشخصات سراغ دارید معرفی کنید ممنون میشم.

سلام :

1 - شیفت رجیستری که در اون عکس مد نظر شماست ، 16 بیتی هست . با این تفاوت که ورودی اون بصورت سریال و خروجیش پارالل هست . پس سرعت تازه سازی در این مداری که شما گذاشتید ، 16 برابر کمتر از مداری هست که LED ها مستقیما" به میکرو متصل میشن . بنابراین به سرعت پردازش بسیار بالاتری نسبت به یک AVR‌معمولی نیاز داره . به همین جهت هم هستش که اینجا از میکروکنترلر سری DSPIC استفاده شده .

توجه داشته باشید که برنامه نویسی برای این مداری که شما گذاشتید ، دیگه بصورت معمولی امکان پذیر نیست و باید توسط نرم افزاری مخصوص به خودش و با الگوریتمهای بسیار پیشرفته پروگرام بشه .
بنابراین از اونجایی که به نرم افزار اون دسترسی ندارید ، ساخت اون بی فایده ست ... توصیه میکنم سراغش نرید ...

2 - آی سی های شیفت رجیستر دیگه هم وجود داره که به همین صورت و 16 بیتی هستند مثل :
74F675A
SN74LS673
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: