با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات و مباحث مربوط به ساخت تابلو چرخان
خوب پس یکم سختهExclamation ولی مشکل نیست حل میشه;)
راستی تا یادم نرفته با سنسور مادون قرمز باید دور موتر رو تو برنامه حساب کنیم و بعدش ال ای دی ها رو خاموش روشن کنیم درسته یا نهExclamation
پاسخ
(13 دي 1391، 05:38 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خوب پس یکم سختهExclamation ولی مشکل نیست حل میشه;)
راستی تا یادم نرفته با سنسور مادون قرمز باید دور موتر رو تو برنامه حساب کنیم و بعدش ال ای دی ها رو خاموش روشن کنیم درسته یا نهExclamation
به هیچ وجه سخت نیست . اگه از همین PCB که من طراحی کردم استفاده کنی ، تقریبا" 98 ٪ بالانس برقراره . اگر هم خودت میخوای PCB بزنی ، در ادامهء آموزش ها روشی کاربردی رو معرفی میکنم که باهاش براحتی بتونید هر مدل فیبر که خواستید با بالانس کامل بسازید .
فقط فراموش نکن که :

چنانچه از برنامه هایی که من اینجا قرار میدم استفاده میکنی ، تحت هیچ شرایطی ، نحوهء چینش LED ها نباید تغییر کنه . چون کدهای نوشته شده برای جاروب صفحهء نمایش بهم خواهند خورد !

نکتهء مهم در لحیم کردن پیچ :

ابتدا سطح زیر کلهء پیچ رو کاملا" لحیم کاری کن .
بعد حدود 2 تا 3 میلی متر از نوک شافت رو کاملا" لحیم کاری کن.

و در نهایت این دوتا رو بذار روی هم و کاملا" داغ کن و بازهم قلع بزن تا از داخل شکاف پیچ هم به همدیگه بچسبند .
پاسخ
خیلی ممنون
وحید جان آخرش جواب این سوالم رو ندادی
راستی تا یادم نرفته با سنسور مادون قرمز باید دور موتور رو تو برنامه حساب کنیم و بعدش ال ای دی ها رو خاموش روشن کنیم درسته یا نه:D
راستی از ال ای دی مات استفاد کنم یا لیزی کدوم جالبتر میشه
پاسخ
(13 دي 1391، 06:02 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خیلی ممنون
وحید جان آخرش جواب این سوالم رو ندادی
راستی تا یادم نرفته با سنسور مادون قرمز باید دور موتور رو تو برنامه حساب کنیم و بعدش ال ای دی ها رو خاموش روشن کنیم درسته یا نه:D
جواب داده بودم که هادی جان :
در پست 36
اطلاعات تکمیلی تر رو در بخش نرم افزار حتما" میارم .
اما اگه بخوام خلاصه بگم :
ما نیازی نیست دور موتور رو حساب کنیم . چون دانستنش بدرد ما نمیخوره ...! فقط باید زیاد باشه تا سرعت رفرش بالا بره .
چیزی که ما باید حساب کنیم ، زمان یکبار چرخش موتور هست که انشاء ا... در موردش توضیح میدم .

( البته این هم اختیاری هست و یکی از روشهای نوشتن برنامه اش هست )

چون باید مطالبو اول داخل یک فایل word جمع بندی کنم . بعد بذارم تو سایت .copy .... paste :D

LED ها هم اگه لیزری نباشه خیلی بهتره . چون زاویه دید اونها مستقیم هست و اگه از اطراف بهش نگاه کنیم تقریبا" چیزی دیده نمیشه !
LED های کلاهی یا مات معمولی مناسبترند . LED های oval هم خوب هستن . اما بخاطر شکل فیزیکی نامناسبی که دارن بهتره استفاده نشن .

نکته :
چون LED ها مدت زمان زیادی روشن نمی مونن ، بنابر این باید از LED های مرغوب و با قدرت روشنایی بالا استفاده کرد .
پاسخ
سلام خدمت آقا وحید عزیز.

آقا تو این چند روز نمیدونی من چی کشیدم ؟!!!!!
یه روز صبح که از خواب پا شدم رفتم pc رو روشن کردم بعد رو اولین و تنها بوکمارک مرورگرم کلیک کردم که دیدم گوگل خطای نبود چنین سایتی رو میده کمکم داشتم سکته میکردم که یهو یاد فیلتر شکن افتادم گفتم شاید به دلایلی فیلتر شده اما وقتی با فیلتر شکن او اخطارو داد کلی افسرده شدم باز بهخودم این امیدواریو دادم که شاید سایتش درحال بروز رسانی باشه .

تو این مدت روزی 60 بار میفتم تو سایتش که ببینم باز شده یا نه اما هیچ خبری ازش نبود تا جایی که حتی دیگه تو لیست سرچ گوگل هم نمیومد انگار که از اول همچین سایتی نبوده.
وقتی که یاد اون آموزش های زیبا میوفتادم کلی حرص میخوردم که چرا ازشون کپی نگرفتم.
(شما و کامران میدونید چه سایتی رو میگم)

بیشتر قصه من این بود که تو کل کشور تنها کسی بودید که داشتید مرحله به مرحله آموزشو قرار میدادید که یهو همه چیز محو شد !!!!!!!!!!!!!!!!

وقتی که دیگه کامل از وجودش نا امید شده بودم تو سایت هایی که قبلا شمارو دیدم رفتم گفتم شاید چیزی گفته باشد یا خبری داده باشید که ناگهان به این پست آقا کامران برخورد کردم.

RE: ساخت تابلو روان و ساعت هوایی گردون یا همون Propeller Clock با موتور فن !!!
سلام دوستان اگه به ساختن تابلوی چرخان علاقه دارید به پست زیر سر بزنید دوستان بصورت کامل توضیح دادن

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اولش توجهی نکردم راستش زیاد امیدوار نبودم که اونم درست توضیح داده باشه.
اماااااااااااا وقتی اسم شما رو تو اولین پست دیدم کلی حال کردم انگار دنیا رو بهم دادن.
خدایی خیلی خوشحال شدم امیدوارم که اینجا هم شاهد آموزش های خوبتون باشیم.

حالا یه درخواست دارم که البته اونجا هم این درخواستو کردم که اونجا مفصل توضیح دادید ولی نکات ریزش رو گفتید بعدا میگید که قسمت نشد......

اگه امکان داره هنوز که از بحث سخت افزار خارج نشدید راجع به تولید ولتاژ توسط سیم پیچ هم توضیح بدید.

نقل قول از خودتون تو اون سایت :

چند تا نكته رو ساده و خلاصه وار در خصوص ساخت ترانس ميگم كه اگه رعايت كنيد حتما" نتيجه ميگيريد :

1- به هيچ وجه براي تست سيم پيچ ساخته شده نبايد از ترانسهاي معمولي استفاده كنيد . چرا ؟
دليلش واضحه : چون در اين ترانسي كه ما ميسازيم هسته وجود نداره بنابراين قدرت القائي به مراتب كمتر از ترانسهاي معموليه و در واقع ، بيشتر داره اتلاف انرژي صورت ميگيره تا القاء !
سؤال : پس بايد چيكار كرد كه حداقل بتونيم ولتاژي به اندازه مصرف حداكثري مدارمون از سيم پيچ ثانويه دريافت كنيم ؟
جواب :
دو راه وجود داره ... اول اينكه ولتاژ در سيم پيچ اوليه رو بالا ببريم كه خوب امكانش تا يه حدي مجاز خواهد بود و بيشتر از اون ، هم خطر داره و هم عاقلانه نيست !
و دوم اينكه فركانس نوسان در سيم پيچ اوليه رو بالا ببريم تا عمليات القائي بهتر صورت بگيره (توجه داشته باشيد كه فركانس برق شهر 50 هرتزه و اين براي كار ما يعني هيييچ !) پس اين دومي مقرون به صرفه تر و عاقلانه تره . هرچند بازهم محدوديت فركانسي وجود خواهد داشت . اما قدرت مانور بيشتري رو اين قسمت ميتونيم داشته باشيم .
بنابراين ما ميتونيم تلفيقي از اين دو روش رو بكار ببنديم تا نهايتا" نتيجه مطلوب بدست بياد .

2- حتما" حتما" هر دو سيم پيچ بايد در يك جهت و همسو با هم پيچيده شده باشند و ترجيحا" از چپ به راست و از بالا به پايين .
(گفتم ترجيحا" چون خودم از بالا به پايين پيچيدم و خيلي خوب هم جواب گرفتم . چيزي كه بيشتر اهميت داره ، هم سو بودن جهت پيچش سيم پيچ هاست )

3- نكته مهم ديگه اينه كه ما در مدار خودمون به ولتاژي بيشتر از 6 ولت كه اون هم با يك رگولاتور بايد تبديل بشه به 5 ولت ، نيازي نداريم . پس بايد در طراحي ترانس ، تمام توجه خودمونو معطوف كنيم به دستيابي به جريان بالاتر نه ولتاژ !

مثلا" من حداكثر جريان مصرفي مدار ساعت چرخان ساخت خودمو كه شامل 22 تا LED هست مثال ميزنم :
براي هر LED حداقل 10 ميلي آمپر براي نوردهي كافي + مصرف بقيه قطعات مدار ، كلا" چيزي حدود 250 ميلي آمپر جريان نياز داريم .

توجه كنید كه الان تو بازار ، ترانس ، اونهم با هسته آهني ! با جريان 200 ميلي آمپر دارن ميفروشن . پس ما كار نسبتا" پيچيده (اما در عين حال با كمي دقت ! ) نه چندان مشكلي پيش رو داريم كه قراره بدون هسته ، 250 ميلي آمپر جريان از خروجي تهيه كنيم !

5- اگه كمي با اصول ساخت ترانس آشنايي داشته باشيد ، پس حتما" ميدونيد كه ترانسهاي موجود در بازار ، چون كاهنده ولتاژ هستند ، بنابراين افزاينده جريانند (البته در حد مشخصات نامي ترانس ! اينو گفتم تا يه وقت با CT هاي نيروگاهها مقايسه شون نكني).
نحوه محاسباتش از حوصله اين بحث ، خارجه .... اصلا" نيازي هم فعلا" به دونستنش نداريد .
فقط اينو بدونید كه اگه بخواهيد جريان خروجي بيشتري داشته باشي ، بايد امپدانس سيم پيچ ثانويه خيلي كمتر از امپدانس سيم پيچ اوليه باشه . به همين خاطر ، در ثانويه سعي كنید از سيم نمره بالاتر (البته نه ديگه خيلي بالاتر از اوليه) ولي در عوض با يه مقدار تعداد دور بيشتر استفاده كنيد .

اين مواردو رعايت كنید ... انشاا... جواب ميگيريد . هرجا هم مشكلي بود بنده تا جاییکه سوادم اجازه میده در خدمتم .

دوستانی که تمایل دارن از این روش استفاده کنند توجه کنند :

فعلا" سراغ قسمت سیم پیچ اصلا" نرید تا خودم دوباره با تکیه بر تجربیات قبلی که در این خصوص دارم ، بسازمش و با اطلاعات کامل و بدون نقص ، بهتون بگم با چه مشخصاتی و چطور ترانسو باید بسازید .

دوتا دونه از عکس هارو هم قرار دادم.

ببخشید اگه هنوز نیومده اینهمه درخواست دارم.

راستش اگه میشه راجع به نوشتن بصورت صاف هم توضیح بدید نه گرد .

میدونم سوالم راجع به قسمت نرم افزار میشه اما خواستم بگم که هر موقع خواستید شروع کنید اگه امکان داره این مورد هم توضیح بدید.

یا حق.

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   New folder.rar (اندازه: 308.23 KB / تعداد دفعات دریافت: 86)
پاسخ
(14 دي 1391، 09:52 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان یه سوال
به جای lm741 میشه از ua741 استفاده کرد؟!
این دو ، هیچ تفاوتی با هم ندارن ... بله میتونی استفاده کنی
(14 دي 1391، 10:18 عصر)mehdigostar نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت آقا وحید عزیز.

آقا تو این چند روز نمیدونی من چی کشیدم ؟!!!!!
.
.
.
.
.
اگه امکان داره هنوز که از بحث سخت افزار خارج نشدید راجع به تولید ولتاژ توسط سیم پیچ هم توضیح بدید.
.
.
.
ببخشید اگه هنوز نیومده اینهمه درخواست دارم.

راستش اگه میشه راجع به نوشتن بصورت صاف هم توضیح بدید نه گرد .

میدونم سوالم راجع به قسمت نرم افزار میشه اما خواستم بگم که هر موقع خواستید شروع کنید اگه امکان داره این مورد هم توضیح بدید.

یا حق.
سلام مهدی عزیز :

به این سایت خوش اومدی ...
من ، کاربرانی رو که اونجا این بحثو پیگیری میکردن بخوبی یادمه ( البته اگه با همون نام کاربری بیان ; مثل خود شما) ... شما رو هم کاملا" بخاطر میارم

از اظهار لطفی که نسبت به بنده داشتی سپاسگزارم ... امیدوارم بتونم کمکی انجام داده باشم .

بله خوب ..... اونجا که نشد !!! اما اینجا خواهد شد ;)

راستش از اونجائیکه اون روش برقرسانی ، کمی نیاز به تجربه و اندکی هم مهارت داشت ، و ممکن بود همه نتونن اینکارو انجام بدن ، من دیگه اینجا صحبتی ازش نکردم و قصد نداشتم اصلا" اونو مطرح کنم .... تا اینکه شما اومدی و امروز ما رو تو دردسر انداختی :D:D:D ( شوخی کردم :D)

اما حالا که شما دوست داری بدونی ، حتما" برات ( و البته دیگه برای همه !) اون روش رو هم توضیح خواهم داد .
ولی چون تا اینجای بحث ، صحبتی ازش نکرده بودم و امروز بحث سخت افزارو تموم کرده بودم ، بذار طبق همون روالی که برنامه ریزی کرده بودم پیش بریم .
تموم که شد ، با کلامی ساده و قابل درک به اون موضوع ، حتما" حتما" می پردازم ...

ــ نمایش متن بصورت صاف ، کمی پیچیده ست و کاربران باید حتما" ابتدا تو همین روش معمول ، و برنامه نویسی اون مهارت کافی بدست بیارن و خلاقیت نشون بدن تا در مرحلهء بعدی بشه اون روشو هم توضیح داد .

به روی چشم ...
یادش بخیر ...Angel

این دوتا عکسو با دوربین گوشی N82 خودم گرفته بودم . . .
پاسخ
مرسی وحیدجان
ببخشید میشه لطفا مدار فرستنده و گیرنده رو بکشی
آخه من از شماتیکی که دادی خیلی خوب متوجه نشدمBlush
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(14 دي 1391، 11:38 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مرسی وحیدجان
ببخشید میشه لطفا مدار فرستنده و گیرنده رو بکشی
آخه من از شماتیکی که دادی خیلی خوب متوجه نشدمBlush
من که فرستنده ای طراحی نکردم دوست من ...

اگه سؤالت در مورد مدار گیرندهء مادون قرمز دو پایه معمولی هست ( یعنی مدار آی سی 741 ) باید بگم :

اون یک گیرندهء مادون قرمز هست ( آی سی 741 با قطعات دور و برش) کارش تولید وقفهء میکروکنترلره .
توی پستهام ، هر جا که گفتم سنسور مادون قرمز ، منظورم همین دیود مادون قرمز بوده .
فرستندهء خاصی هم نداره . تمام مدار فرستنده اش همینه که اینجا می بینید:

İmage

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
سلام
به به اینجا چه خبر شدهShy
آقا وحید من یه 24 ساعتی نبودم ولی موتورم رو ساختم اینم عکسش
İmage
چطوره خوبه
صاف گذاشتن پیچ روی شفت یکم سخت بود ولی با نهایت دقت انجام شد Idea
حالا میرم روی سخت افزارش فکر کنمExclamation

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
سلام اقا هادی عجب فکر خوبی اتفاقا از این نوع موتور ها دو تا دارم یکیش 110 ولت و اون یکیی 220 ولته . فقط یک چیز چطوری اون پیچ رو به شیفت موتور وصل کردی ؟ Exclamation
از لحیم معمولی استفاده کردی ؟ اگه بش فشار بیاد نمیفته ؟ من همیشه وقتی میخوام با لحیم معمولی و هویه روی سطح فلزی اینطوری لحیم کاری کنم تا میخوام لحیم رو ذوب کنم فورا لحیم سرد میشه . خلاصه چوون سطح فلزی زیاده گرما رو جذب میکنه و سیم لحیمم به درستی به سطح مورد لحیم نمیشه :(
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: