با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات و مباحث مربوط به ساخت تابلو چرخان
(11 دي 1391، 05:10 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من قبلا می خواستم بسازم ولی فرصت نشدExclamation
الان که شما آموزش کامل گذاشتین تصمیم گرفتم بسازمShy
فقط این هفته یکم کار دارم احتمالا هفته ی آینده وسایلم رو کامل می کنم و سخت افزارش رو می سازم
نظرتون چیه
روی دات برد بسازم
از موتور دریل 12 ولت که برای سوراخ کاری استفاده می کنیم استفاده کنمExclamation
برنامه نویسیش هم کمی بلدم ولی باید پیشرفت کنم و به کمکتون نیاز دارمCool
سلام :

روی دات برد هم میشه .Exclamation شاید راحتتر هم بشه ساخت . اما من شخصا" از دات برد خوشم نمیاد .:@ چون فکر میکنم مدار ، اونجوری زشت بنظر میاد .

به هر حال ، هرجور که ساختی ، عکسهاشو بذار تا ببینم . اگه خوب دربیاد شاید منو هم متقاعد کنه که با دات برد کارکنم !:D

آره موتورش خوبه . من که از یه موتور سشوار استفاده کردم . 12 ولتیه و جنسش هم زیاد مرغوب نیست ... چینیه ! چون ارزون بود خریدم .

برنامه نویسیش اصلا" سخت نیست ... فقط خیلی زیاد وقت آدمو میگیره .

شروع کن ... هرجا مشکلی بود با هم حلش میکنیم
پاسخ
ممنون آقا وحید
به نظر من هم با همین نوع نگارش ادامه بدید
یه سوال
میشه برای این ساعت هم از روش جاروب ستونی و سطری که تو تابلو روان استفاده میکنن استفاده کرد؟
(منظورم برای تعداد LED های بیشتره)
یعنی LED هارو به صورت سطری و ستونی به هم وصل کنیم!

من یه جا خوندم که میکروهای AVR بیشتر از میکروهای PIC تحت تاثیر نویز قرار میگیرن
علاوه بر چیزهایی که گفتید شاید این یکی دیگه از دلایلش باشه که بیشتر از PIC استفاده میکنن!
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(12 دي 1391، 11:19 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون آقا وحید
به نظر من هم با همین نوع نگارش ادامه بدید
یه سوال
میشه برای این ساعت هم از روش جاروب ستونی و سطری که تو تابلو روان استفاده میکنن استفاده کرد؟
(منظورم برای تعداد LED های بیشتره)
یعنی LED هارو به صورت سطری و ستونی به هم وصل کنیم!
سلام :
خواهش میکنم ...

1 - این مدار ، تابلوی چرخان هست و فعلا" شامل ساعت نیست !

2 - شاید بشه گفت که در واقع ، نوع جاروب در این مدار ، بصورت ستونی هست . هرچند قدری متفاوته و ممکنه مقایسهء اون با روش اسکن در تابلو روان ، درست نباشه !

بله ... میشه جاروب سطری هم انجام داد . اما از اونجایی که گفتم با تابلو روان فرق داره ، این کار اصلا" منطقی نیست ...
دلیلش هم اینه که باعث میشه فرکانس Refresh به اندازهء 7 برابر کمتر بشه و این اصلا" خوب نیست !

3 - تعداد LED ها در هر حال زیاد نمیتونه باشه . چون طول فیبر باید اضافه بشه و در این خصوص محدودیت وجود داره . اما اگه از LED‌های smd استفاده بشه ، میتونیم با اندکی افزایش طول فیبر تا حد مجاز ، تعداد LED ها رو اضافه کنیم .

البته چون در این مدار فقط یک ردیف LED وجود داره ، بنابراین ماتریسی تشکیل نخواهد شد که بخواد بصورت سطری و ستونی بهم وصل بشن . البته ماتریس در نهایت تشکیل میشه ، اما نه بصورت واقعی ... بلکه مجازی

4 - درسته که میکروهای PIC کمتر نویز پذیرند . اما این ویژگی اونها بیشتر در محیطهای پر نویز و متأثر از امواج الکترو مغناطیسی خاصیت خودشو نشون میده و نه در یک مدار ساده مثل این مدار ما ...

موفق باشید
پاسخ
مرسی بابت جواب
پس پیشنهاد شما برای تعداد LED های بیشتر چیه؟
میشه لطفا جوابتون رو با یه شکل نشون بدید؟
فرض کنید تعداد LED ها 20 یا 30 تا باشه!
شما چه پیشنهادی برای ترتیب اتصالشون دارید؟
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(12 دي 1391، 11:57 عصر)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مرسی بابت جواب
پس پیشنهاد شما برای تعداد LED های بیشتر چیه؟
میشه لطفا جوابتون رو با یه شکل نشون بدید؟
فرض کنید تعداد LED ها 20 یا 30 تا باشه!
شما چه پیشنهادی برای ترتیب اتصالشون دارید؟
الان امکان اینکه با شکل نشون بدم برام فراهم نیست . اما خیلی راحته . مثلا" با یک آی سی شیفت رجیستر این کارو بکنید و یا اینکه اصلا" PCB رو عوض کنید و مثلا" از یک میکروی MEGA32 که خروجی های بیشتری داره استفاده کنید که این روش دوم بهتره . چون ممکنه استفاده از شیفت رجیستر ، باعث کند شدن روند اجرای دستورات بشه . البته حدس من اینه . شاید هم مشکلی ایجاد نکنه ...
ترتیب اتصال پایه ها هم بهتره به صورتی باشه که هر 8 LED‌ به یک پورت وصل بشه و در طراحی فیبر هم جوری عمل کنید که LED ها به ترتیب از بالا تا پایین ، بطور منظم به پایه های 0 تا 7 از هر پورت متصل باشند .
پاسخ
سلام به دوستان واستاد زحمت کش اقا وحید من زیاد به سایت های خارجی سر میزنم . تا حالا خیلی کم دیدم از avr استفاده کنن . اونا بیشتر با زبان سی و pic کار می کنن . اقا وحید من میخوام با rgb بسازمش . فکر میکنم در این سرعت چرخش رنگ ها به زیبایی ترکیب بشن و جلوه زیبایی به تابلو بده . هر چند برنامه نویسیش سه برابر تا 7 برابر میشه . بعدشم تنها موضوعی که منو میترسونه لرزیدن مدارم هست . میخوام از موتور فن پژو برای این کار استفاده کنم نظرتون چیه ؟
پاسخ
آقا وحید مرسی بابت راهنمایی
یه سوال از اساتید دارم
برای برنامه نویسی نیازی نیست که RPM موتور رو بدونیم؟
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
(13 دي 1391، 01:26 صبح)kamran0080 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به دوستان واستاد زحمت کش اقا وحید من زیاد به سایت های خارجی سر میزنم . تا حالا خیلی کم دیدم از avr استفاده کنن . اونا بیشتر با زبان سی و pic کار می کنن . اقا وحید من میخوام با rgb بسازمش . فکر میکنم در این سرعت چرخش رنگ ها به زیبایی ترکیب بشن و جلوه زیبایی به تابلو بده . هر چند برنامه نویسیش سه برابر تا 7 برابر میشه . بعدشم تنها موضوعی که منو میترسونه لرزیدن مدارم هست . میخوام از موتور فن پژو برای این کار استفاده کنم نظرتون چیه ؟
سلام به کامران عزیز :

من که استاد نیستم کامران جان ... در هیچ زمینه ای . منو بیشتر از این شرمنده نکن . شما بزرگواری

ــ زبان برنامه نویسیش که کاملا" اختیاریه . اما من فقط بیسیک بلدم . اما بنظر من AVR کارایی بهتری میتونه داشته باشه .

ــ چرا نگران لرزش مدار هستی ؟
بالانس تا حد بسیار زیادی برقراره و تازه اگر هم لرزش داشته باشه ، همون روشی که گفتمو بکار بگیر . انشاء ا... مشکلی پیش نمیاد . من خودم دقیقا"همین فیبرو با همین ابعاد ساختم و مشکلی هم نداره . توی فیلمها کاملا" مشخصه ... پس جای نگرانی نیست .

ــ با RGB LED واقعا" چشم نواز ، اما در عوض ، برنامه خیلی پیچیده میشه . تا حدی که شاید مجبور به استفاده از یک میکروی دیگه باشیم .
البته رنگها که نباید باهم ترکیب بشن ! حتی در سرعت بالا ! این ، یک ایراده اگه اینطوری بشه ...
وقتیکه این مدارو اونجوری که دلم میخواد تکمیلش کنم ، اونوقت میرم سراغ طرح RGB

ـ موتور فن پژو چجوریه ؟ تاحالا ندیدم ...
اگه ازش عکس داری بذار تا ببینم . مشخصاتش رو هم اگه تونستی پیدا کن . مخصوصا" RPM

(13 دي 1391، 01:44 صبح)mp1 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا وحید مرسی بابت راهنمایی
یه سوال از اساتید دارم
برای برنامه نویسی نیازی نیست که RPM موتور رو بدونیم؟
خواهش میکنم دوست عزیز...

البته :

هرچه RPM موتور بیشتر = کیفیت تصویر هم بیشتر
بنابراین مهمه ... اما اهمیتش به اینه که فقط زیاد باشه . حالا اینکه دقیقا" چه عددی باشه اصلا" مهم نیست .

دو روش برای برنامه نویسی این تابلو وجود داره که در یکی از این روشها ، RPM موتور اهمیت بیشتری پیدا میکنه . هر کدوم از این دو تا روش ، مزایا و معایب خاص خودشو داره که در پست بعدی به اون خواهم پرداخت .

فقط فعلا" اینو بگم که بازهم در هر دوی این روشها ، مهم نیست که این مقدار چقدر باشه ...
پاسخ
نقل قول: البته رنگها که نباید باهم ترکیب بشن ! حتی در سرعت بالا ! این ، یک ایراده اگه اینطوری بشه ...
اقا وحید منظورم از ترکیب رنگها این بود مثلا وقتی میخوایم رنگ بنفش رو بسازیم . رنگ قرمز و ابی رو روشن میکنیم در اثر چرخش این دو رنگ بهتر ترکیب و رنگ بنفش زیبا تری رو میسازن

. راستش اطلاعات زیادی در موردش موتور فن پژو ندارم . اما بزرگه و خیلی سرعتی و قدرتی . شاید 5000 دور دقیقه باشه یا بیشتر . اما زیر بار سرعتش کم نمیشه
پاسخ
(13 دي 1391، 03:48 صبح)kamran0080 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
راستش اطلاعات زیادی در موردش موتور فن پژو ندارم . اما بزرگه و خیلی سرعتی و قدرتی . شاید 5000 دور دقیقه باشه یا بیشتر . اما زیر بار سرعتش کم نمیشه
اصولا وسیله های ماشین یه گزینه ی خوبی هستن برای اینجور پروژه ها یا پروژه های روباتیک فقط تنها مشکلی که دارن منبع تغذیه معمولی جریان دهی مناسب براشون ندارن
مثلا من برای روشن کردن موتور برف پاک کن با یه ترانس شارژ باتری ماشین نتونستم قدرت کافی ازش بگیرم برای همین مجبور شدم از پاور کامپیوتر استفاده کنم ولی خودمونیم ها با پاور عجب قدرتی داشت نزدیک بود انگشتم بشکنهHuh(می خواستم با دست بگیرمش:D)
اگر خواستی با موتور فن کار کنی باید یه پاور دست دوم بگیری و با اون برقش تامین کنی;)
بچه ها نظرتون راجع به یه موتور سشوار 220 ولتی چیهExclamation
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: