با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات و مباحث مربوط به ساخت تابلو چرخان
(26 بهمن 1391، 08:32 عصر)sky_man847 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام به دوستان و اساتید
دمتون گرم تشکر میکنم از همتون ممنون میشم ما رو هم کمکی کنید تا عضو کوچکی از شما باشم فقط اول کار اومدم pcb که گذاشتین باز کنم باز نشد راستش ورژن پروتیوسم7.9هست میدونم باید اپدیت کنم تا باز کنه ولی ورژن7.10 رو ویندوزم باز نمیکنه xp sp3.کسی میتونه pcb مدار رو تو ورژن پایین save کنه یا pdfکنه واسم قرار بده؟؟؟؟بازم ممنون از زحماتتون

سلام به شما دوست عزیز :

به این انجمن خوش اومدید .
اینکه فرمودید ورژن 7.10 روی سیستم شما جواب نمیده بسیار عجیب و غیر منطقی هست !
مطمئنا" اشکال کار شما جای دیگه هست . چون این نرم افزار برای سرویس پک (SP) مخصوص یا ویندوز بخصوصی طراحی نشده و 100٪ روی تمام ویندوزها اعم از xp با هر سرویس پک و یا ویندوز 7 و یا حتی ویندوز 8 نصب میشه ...
اما به هر حال :

مدار این تابلو رو که بصورت ساده شده و برای ورژنهای پایین تر پروتئوس طراحی کردم رو میتونید از ضمیمه دانلود کنید .

پسوورد فایل : vahid_farahmand

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   Tablo_Charkhn(simple).rar (اندازه: 274.97 KB / تعداد دفعات دریافت: 85)
پاسخ
نقل قول: سلام به شما دوست عزیز :

به این انجمن خوش اومدید .
اینکه فرمودید ورژن 7.10 روی سیستم شما جواب نمیده بسیار عجیب و غیر منطقی هست !
مطمئنا" اشکال کار شما جای دیگه هست . چون این نرم افزار برای سرویس پک (SP) مخصوص یا ویندوز بخصوصی طراحی نشده و 100٪ روی تمام ویندوزها اعم از xp با هر سرویس پک و یا ویندوز 7 و یا حتی ویندوز 8 نصب میشه ...
اما به هر حال :

مدار این تابلو رو که بصورت ساده شده و برای ورژنهای پایین تر پروتئوس طراحی کردم رو میتونید از ضمیمه دانلود کنید .

ممنون ازتون ولی پسورد داره Blushبرای برنامه هم من چند بار ورژن7.10رو از اینترنت دانلود ونصب کردم ولی وقتی بازش میکردم تو مرحله اول همون که صفحه پروتیوس ورژنشو نشون میده اون قسمت رو میاره بعد بسته میشه به هر حال اگه مشکلشو فهمیدین بهم بگین ممنون میشمRolleyes
پاسخ
(30 بهمن 1391، 05:58 عصر)sky_man847 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون ازتون ولی پسورد داره Blushبرای برنامه هم من چند بار ورژن7.10رو از اینترنت دانلود ونصب کردم ولی وقتی بازش میکردم تو مرحله اول همون که صفحه پروتیوس ورژنشو نشون میده اون قسمت رو میاره بعد بسته میشه به هر حال اگه مشکلشو فهمیدین بهم بگین ممنون میشمRolleyes
سلام :

ممنونم که در مورد پسوورد فایل ، یادآوری کردید . یادم رفته بود پسووردشو بذارم .
پسوورد فایل فشرده در همون پست اضافه شد .

در مورد مشکل شما با پروتئوس ، لطفا" یک تاپیک جداگانه ایجاد کنید و عکسی هم از پنجرهء اخطار اون قرار بدید تا بررسی بشه .
پاسخ
سلام دوستان
من این پروژه رو تا ساخت بردش پیش رفتم و روی موتور هم قرار دادم ولی به نتیجه نرسید البته باید بگم که روش برق رسانیش هم عوض شد از دو تا باتری سکه ای یه رگولاتور 78L05 استفاده کردم تو این حالت led ها با قرار گرفتن باتری روی فیبر چشمک می زننن طبق بررسی که کردم متوجه شدم که دیود فرستنده بعد روشن شدن مدار می سوزه البته دیود فرستنده هم با یه رگولاتور راه اندازی شده نمی دونم چرا؟نمی دونم ربطی به دور موتور و ولتاژی که موتور از مدار می گیره داره یا نه ( ولی خودم فکر می کنم همینه)از طرفی هم دیود گیرنده هم نمی دونم چه جوری تست کنم که سالمه.
لطفانظراتتون رو بگید. ممنون
پاسخ
(3 اسفند 1391، 12:40 صبح)setarehshab نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
من این پروژه رو تا ساخت بردش پیش رفتم و روی موتور هم قرار دادم ولی به نتیجه نرسید البته باید بگم که روش برق رسانیش هم عوض شد از دو تا باتری سکه ای یه رگولاتور 78L05 استفاده کردم تو این حالت led ها با قرار گرفتن باتری روی فیبر چشمک می زننن طبق بررسی که کردم متوجه شدم که دیود فرستنده بعد روشن شدن مدار می سوزه البته دیود فرستنده هم با یه رگولاتور راه اندازی شده نمی دونم چرا؟نمی دونم ربطی به دور موتور و ولتاژی که موتور از مدار می گیره داره یا نه ( ولی خودم فکر می کنم همینه)از طرفی هم دیود گیرنده هم نمی دونم چه جوری تست کنم که سالمه.
لطفانظراتتون رو بگید. ممنون

سلام :

تصاویر و فیلمهای PCB شما رو دیدم . شکل PCB رو تقریبا" خوب ساختید . فقط باید لبه های اضافهء اونو ببرید تا سبک تر بشه . به نظر می رسید ، دیودهای فرستندهء شما ، خوب عمل نمیکنند . چونه ظاهرا" طبق فیلمی که گذاشته بودید ، گیرندهء شما به ریموت کنترل عکس العمل نشون میده و اون قسمتش نباید مشکلی داشته باشه . Shy
چند مورد به نظرم اومد که عرض میکنم :

1 - اصلا" نیازی به استفادهء 4 عدد دیود فرستندهء مادون قرمز نیست !:s . یک عدد هم کفایت میکنه . ( 5mm یا 3mm )

2 - نمیدونم منظور شما از اینکه گفتید دیودهای فرستده میسوزن چیه !؟

دیودها فقط در صورتی خواهند سوخت که بدون سری کردن مقاومت مناسب ، به ولتاژی بالاتر از 2.5 ولت وصل بشن .
دیودهای فرستنده هیچ ارتباطی به موتور ندارند . اگه یک عدد دیود فرستنده با یک مقاومت ( بین 220 تا 560 اهم ) بصورت سری در بایاس مستقیم به یک ولتاژ 5 ولت
وصل بشن ، هرگز نخواهد سوخت !

اما اگه با همین توضیحات به ولتاژ 12 ولت وصل بشن ، 100٪ خواهند سوخت !

3 - دیود گیرنده به صورت زیر قابل تست کردن هست . با گرفتن یک ریموت کنترل تلویزیون جلوی گیرنده ، LED باید چشمک بزنه . اگر نشد ، یقینا" جهت دیود گیرنده رو اشتباه گذاشتید :

4 - متوجه نشدم که باتری ها با هم سری بودند یا موازی ؟
5 - اون لوله ای که از زیر PCB بیرون اومده برای چی بوده !؟

6 - چنانچه باتریها از طریق دیود به مدار برقرسانی میکنند ، دیگه نیازی به استفاده از رگولاتور نیست . چون :

6v - 0.7v = 5.3v

و این ولتاژ برای میکرو خطری نداره

7 - آیا از دقت و صحت ساخت PCB مطمئنید !؟
آیا اطمینان دارید که خطوط مسی در جایی قطعی ندارن و یا در جایی به هم اتصال ندارن ! یا حتی موقع لحیم کاری این اتفاقات نیفتاده باشه ؟
آیا از نحوهء صحیح پروگرام کردن میکرو اطمینان دارید

این موارد باید کاملا" بررسی بشن .

8 - عکسها کیفیت نداشتند و همگی اونها ، تار بودند . اگه ممکنه با یک گوشی دارای دوربین بهتر عکس از خطوط مدار چاپی PCB ، نحوهء اتصالات دیود و رگولاتوری که گفته بودید و همینطور قسمت مربوط به میکروی MEGA8 در خود انجمن ! قرار بدید

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
بزودی ، یک فیلم از ابتدای پروگرام کردن میکرو با یکی از همون برنامه هایی که نوشتم و در انجمن گذاشتم تا تست نهایی مدار ، قرار خواهم داد تا جای هیچ شک و شبهه ای برای عزیزانی که میخوان این مدارو بسازند باقی نمونه و با خیال راحت ، شروع به ساخت کنند ...
پاسخ
سلام
ممنون از پاسخ گویی در مورد باترییها سری در مدار قرار گرفته شده از یک سه نظام وپیچ به عنوان رابط بین فیبر و موتور استفاده کردم لوله نیست .نه دیود از مدار حذف شده زمانی که LEDها روشن می شوند نشان دهنده صحیح پروگزم کردن نیست؟در مورد شماره 8باشه اقدام می کنم
پاسخ
(4 اسفند 1391، 12:07 صبح)setarehshab نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
ممنون از پاسخ گویی در مورد باترییها سری در مدار قرار گرفته شده از یک سه نظام وپیچ به عنوان رابط بین فیبر و موتور استفاده کردم لوله نیست .نه دیود از مدار حذف شده زمانی که LEDها روشن می شوند نشان دهنده صحیح پروگرم کردن نیست؟در مورد شماره 8باشه اقدام می کنم

عکس العمل مدار به ریموت ، نشون میده که میکرو داره کار میکنه . منظورم از درست پروگرام شدن میکرو ، فیوز بیت کلاک اون بود . یعنی آیا روی 8MHz داخلی هست یا نه ؟
یک عکس از صفحهء فیوز بیت هاش قرار بدید تا ببینم ...
پاسخ
عکس العمل مدار به ریموت ، نشون میده که میکرو داره کار میکنه . منظورم از درست پروگرام شدن میکرو ، فیوز بیت کلاک اون بود . یعنی آیا روی 8MHz داخلی هست یا نه ؟
سلام
در این زمینه دقیق نمی تونم بگم چون عمل پروگرم کردن خودم انجام ندادم به دوستانی که این کار رو داشتن انجام می دادند گفتم از اسیلاتور داخلی 8MHZ تو برنامه استفاده شده احتمالا مد نظر گرفتن .لطف می کنید در زمینه پرو گرم کردن برنامه .اسیلاتور داخلی و خارجی وتفاوتشون توضیحی بدین
پاسخ
(5 اسفند 1391، 01:28 صبح)setarehshab نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
در این زمینه دقیق نمی تونم بگم چون عمل پروگرم کردن خودم انجام ندادم به دوستانی که این کار رو داشتن انجام می دادند گفتم از اسیلاتور داخلی 8MHZ تو برنامه استفاده شده احتمالا مد نظر گرفتن .لطف می کنید در زمینه پرو گرم کردن برنامه .اسیلاتور داخلی و خارجی وتفاوتشون توضیحی بدین

موضوع اسیلاتورها و انواع اونها رو میتونید در منابع موجود ( مثل فایلهای PDF‌ آموزش بیسکام یا کدویژن ) مطالعه کنید و در این تاپیک جاش نیست که توضیح بدم . اما بطور کلی میگم که :

اصولا" تفاوتی بین نوع داخلی یا خارجی وجود نداره . مهم ، وجود یک منبع نوسان برای میکرو هست . اسیلاتور داخلی و خارجی هرکدوم مزایا و معایب خاص خودشونو دارن .

اما در این مدار ، بخاطر اینکه کریستال تعبیه نشده ، قطعا" باید از اسیلاتور داخلی استفاده بشه . اما تأکیدی که من بیشتر دارم ، روی مقدار اون هست که حتما" 8MHz‌ باشه و نه کمتر ...

متأسفانه من هیچ اطلاعات دقیقتری از اینکه شما چطور عمل کردید و یا سخت افزارتونو دقیقا" به چه ترتیب ساختید ندارم و اطلاعاتم به چند تا عکس کم کیفیت محدوده !
گاهی ممکنه یک ایراد خیلی جزئی در یکی از قسمتهای کار ( چه سخت افزار و چه نرم افزار ) که شاید اصلا" به نظرتون نیاد باعث بشه عملکرد مدار مختل بشه و رفع این اشکال ، نیاز به دقت بیشتر و ارائهء اطلاعات دقیقتر از طرف شما داره .
سعی کنید همهء مراحل کارو خودتون انجام بدید تا به تمام ابعاد قضیه اشراف کامل داشته باشید و عیب یابی رو راحتتر بشه انجام داد .

پیشنهاد میکنم حتما" شما خودتون یک پروگرامر ISP ساده ( که در کمتر از نیم ساعت میشه اونو ساخت ) تهیه کنید یا سفارش بدید براتون بسازن و بعد ، خودتون دوباره برنامه رو روی میکرو پروگرام کنید . من هم راهنماییتون میکنم که مراحل کارو چطور انجام بدید .
ــ از خطوط مسی فیبر ( زیر فیبر ) و همینطور روی فیبر ، یک عکس از نزدیک و با کیفیت بالا بگیرید و اینجا قرار بدید تا بهتر ببینم .
ــ ولتاژ روی پایه های تغذیهء میکرو و تقویت کنندهء 741 اندازه گیری کنید .

اگه نهایتا" این جا به نتیجه نرسیدید ، میتونم از طریق skype‌ و بصورت تصویری بیشتر در جریان کار شما قرار بگیرم .

به هر حال ، هدف من اینه که حتما" و از هر راهی که شده ، جواب بگیرید .
پاسخ
فیلمی در ارتباط با مدار تابلوی چرخان از شروع برنامه ریزی میکرو تا تست نهایی عملکرد اون تهیه کردم و لینک اونو در پست اول دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
قرار دادم .
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: