با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

نظرسنجی: تا چه اندازه این پروژه براتون جالبه ؟
خیلی برام جالبه
خیر جالب نیست
[نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سنسور هشدار دهنده گاز شهری با سون سگمنت و میکرو
Heart 
سلام خدمت کاربران گرامی :
این پروژه یک سنسور تشخیص گاز شهری است اما قبل از قرار دادن پروژه میخوام در مورد گاز گرفتگی مختصری توضیح دهم

گاز گرفتگی :
گاز گرفتی به مسمویت ناشی از استنشاق گاز منواکسید کربن اطلاق می شود. این گاز دارای هیچ گونه بو ، رنگ یا علامت مشخصه خاصی نیست. به همین دلیل به مرگ با این نوع گاز مرگ خاموش اطلاق می شود. در کشور ما عمده مرگ های حاصل از مسمومیت با منواکسید کربن در طول شب و در هنگامی که قربانیان خواب هستند رخ می دهد.

شرح پروژه :
در این پروژه از مبدل انالوگ استفاده شده است . بازه تغییر ولتاژ سنسور MQ9 به 100 بخش تقسیم شده است و آن را روی یک سون سگمنت 3 تایی نمایش می دهیم . عدد 50 مرز خطر در نظر گرفته شده است و با رسیدن به آن بیزر شروع به سروصدا می کند . برای تامین ولتاژ هم از یک منبع 5 ولت استفاده کنید .

توجه مهم :
سنسور های خانواده MQ پایداری مشخصی ندارند و با گذشت زمان حساسیت انها بیشتر میشود . چون در طراحی آنها از المنت استفاده شده است و باید گرم شود ، پس با گذشت زمان و گرم تر شدن المنت حساسیت آن ها بیشتر می شود .
توجه مهم تر :
بنا به دلیل بالا اگر مدار ساخته شده را به ولتاژ وصل کنیم بلافاصله شروع به آژیر کشیدن می کند تا اینکه به حساست مورد نظر برسد . پس برای حل این مشکل بهتر است در ابتدای برنامه یک (wait) پنج دقیقه ای یا شمارنده معکوس قرار دهیم .

İmage

قطعات لازم :
1 - یک عدد atmega8
2 - یک عدد سون سگمنت سه تایی منفی مشترک
3 - یک عدد سوکت 28 پین برای میکرو
4 - یک عدد خازن 100uf
5- یک عدد بیزر 5 ولت (مال ساعت زنگدار)
6 - دو عدد LED (یکی سبز و یکی قرمز 5 میلی متر پر نور مثلا لیزری یا کلاهکی)
7 - یک عدد پتانسومتر 20 کیلو (ترجیعا ملتی ترن)
8 - یک عدد پتانسیومتر (S9014 یا BC137)
9 - یک عدد سنسور گاز MQ9
10 - یک برد سوراخ دار 4*4 سانتی متر
11 - یک شارژ گوشی ( حتما و حتما فابریک گوشی باشد )
12 - چسپ دو قلو
13 - روغن ، لحیم ، هویه و ...

İmage

برای شروع ابتدا پایه های سمت پایین سون سگمنت را مانند شکل زیر خم کنید تا آن را روی برد سوراخ دار قرار دهیم :

İmage

بعداز خم کردن پایه های سون سگمنت آن را روی برد سوراخ دار قرار دهید و مانند شکل زیر لحیم کنید :

İmage

بعداز لحیم کاری ان مانند شکل زیر سوکت 28 پین میکرو و بیزر را روی برد جاسازی کرده و لحیم کنید :

İmage

در سمت چپ سون سگمنت فضای آزادی برای قرار گرفتن سنسور گاز وجود دارد ، سنسور MQ9 را در ان قسمت قرار دهید :
İmage

این هم از نمای رو به رو من با چسپ موم سنسور رو به برد محکم کردم :
İmage

برای درایو کردن بیزر از ترانزیستور (S9014) استفاده کردم اما کیفیت مطلوبی نداشت و آن را با BD137 تعوض کردم :
İmage

حالا پتانسومتر 20 کیلو را در مکانی مناسب قرار دهید و سیم ها را مطابق با شماتیک زیر وصل کنید :
İmage

توجه : تمام ولتاژ ها 5 ولت هستند و برای تامین ولتاژ این مدار بهتره از یک شارژ اورجینال موبایل استفاده کنید .

این هم نمایی از سیم کشی های من که زیاد جالب در نیومده :
İmage

این هم نمایی از بالای فیبر :
İmage

توجه : برای وصل کردن و شناسایی پایه های سون سگمنت و ATMEGA8 از دیتاشیت های زیر استفاده کنید
:

1 - دیتاشیت سون سگمنت 4 تایی :

İmage
2 - دیتاشیت atmega8 :

İmage

سیم کشی ها به پایان رسیدند ، پروژه تکمیل شده است حالا آن را تست می کنیم :

توجه : پایه مبدل انالوگ آن را با یک مقاومت 12 کیلو به منفی وصل کنید :

İmage

حالا با استفاده از پتانسومتر می توانید حساسیت سنسور را تنظیم کنید :
İmage

این هم یک نمای دیگر :
İmage

فایل سورس و شبیه ساز آن در ضمیمه قرار داده شده است

این پروژه به زبان بیسیک نوشته شده و با پروتیوس شبیه سازی شده است .

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   sensor gaz.rar (اندازه: 67.36 KB / تعداد دفعات دریافت: 772)
.rar   detasheet.rar (اندازه: 206.6 KB / تعداد دفعات دریافت: 681)
.rar   picture.rar (اندازه: 1.35 MB / تعداد دفعات دریافت: 690)
پاسخ
سلام خدمت کاربران گرامی ، در صورتی که موافق باشید این پروژه را ارتقا دهیدم و بخشی به آن اضافه کنیم تا در صورت بروز خطر به شماره ای که در آن ذخیره شده است زنگ بزند . دوستانی که که در این زمینه اطلاعات دارند . کمک کنند
پاسخ
سلام کامران جان اگه بخوایم اس ام اس بزنه باید از ماژول های جی اس ام استفاده کنیم مثل سیم 900 و...

اما اگه میخوایم فقط وصل شه به تلفن وزنگ بزنه باید از آی سی های dtmf استفاده کنیم

مثل mt8880 استفاده کنیم نحوه استفاده شم خیلی سادست

البته من با دیکدرش قبلا کار کردم مدارش رو میبندی وقتی شماره هایی که روی dtmf میاد یک سری کد باینری تولید میکنه که میشه با خوندن اون کدهای فهمید که چه شماره زده شده

توی فرستندشم باید همینطوری باشه

نگاه میکنم خبر میدم
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
(11 بهمن 1391، 12:42 صبح)kamran0080 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت کاربران گرامی ، در صورتی که موافق باشید این پروژه را ارتقا دهیدم و بخشی به آن اضافه کنیم تا در صورت بروز خطر به شماره ای که در آن ذخیره شده است زنگ بزند . دوستانی که که در این زمینه اطلاعات دارند . کمک کنند
سلام کامران و حسام عزیز :

اصلا" نیازی به استفاده از آی سی های جانبی نیست . خود میکرو میتونه با دستور DTMFOUT یک عدد رو که بین 0 تا 15 هست و ما تعیین میکنیم به صورت پالسهای TONE‌، به خط تلفن ارسال کنه .
فرم دستورش هم به این صورته :
DTMFOUT number, duration
و یا اینکه یک شماره رو بصورت پشت سر هم به خط تلفن ارسال کنه . این شماره باید در یک آرایهء حداکثر 15 تایی ذخیره بشه و با دستور DTMFOUT string, duration اونها رو از آرایه واکشی کنیم و به خط تلفن ارسال کنیم .

خیلی ساده ست ... یه کم سرم خلوت بشه حتما" برات تکمیلش میکنم . البته من این سنسورو ندارم .
پاسخ
دستت درد نکنه مرسی وحید جان

من بیسیک کار نمیکنم اما یهو یادم افتاد این دستورم هست

اما فکر نکنم خیلی دقت داشته باشه ها

خودت که میدونی آی سی دردسرش کمتر و همچنین دقتشم بهتره *البته برای این جور کارا میگما!

سی دستور این رو نداره البته به صورت آماده !اما میدونم باید با ترکیب تایمر ها باهم این رو بسازی البته تو نت بگردی هم تابع هاش برای سی هست

مثلا وقتی طرز کار mt8870 که دیکدرش هست رو بخونی نوشته فرکانس فلان معنی عدد این رو میده

که ما بانرکیب و ساخت اون فرکانس میتونیم این کارو انجان بدیم اینطوری آی سی هم حذف میشه

قبلا تو همین سایت یه جا این رو نوشته بودم

مرسی وحید جان ادامش بده اما هم با تایمر هم با آی سی که بچه ها با طرز کارشم آشنا بشن

ممنون
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
خواهش میکنم حسام جان ...Cool
همونطور که حسام هم گفت ، با آی سی های جانبی راحتتر میشه این کارو انجام داد . اما خوب ...
خیلی دیگه ضایع هست در کنار میکرویی که خودش این دستورو پشتیبانی میکنه ، بیایم و مثلا" یک mt8870 بذاریم !:s:s
البته باید این نکتهء مهم رو هم متذکر بشم که این دستور ، خیلی بگیر نگیر داره و به فرکانس کاری میکرو و ولتاژ تغذیهء اون هم حساسه . جوری که فقط با فرکانسهای بین 4 الی 10 مگا هرتز جواب میده .

ضمنا" :
اگه بخوایم از این دستور استفاده کنیم ، باید از پایهء OC1A برای ارسال سیگنال Tone استفاده کنیم و لازمه که توی این شماتیک یه سری تغییرات انجام بشه .
سعی میکنم آماده اش کنم . فقط یه کم سرم خلوت تر بشه ...;)
( منم C بلد نیستم حسام ... :()
پاسخ
Shy خیلی باحالهShy کامران جان ممنون با اجازت برم کپی کنم
بچه ها هیچ کدومتون تا حالا mt8870 رو راه اندازی کردینExclamation من که هر کار کردم نشد یک هفته الکی بهش ور رفتم و آخرش کار نکرد:( و آی سیم هم سوخت:(
پاسخ
(11 بهمن 1391، 11:18 صبح)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
Shy خیلی باحالهShy کامران جان ممنون با اجازت برم کپی کنم
بچه ها هیچ کدومتون تا حالا mt8870 رو راه اندازی کردینExclamation من که هر کار کردم نشد یک هفته الکی بهش ور رفتم و آخرش کار نکرد:( و آی سیم هم سوخت:(
آره ... من باهاش قبلا" کار کردم . باید حتما" روی پایه های کریستالش خازن بذاری . وگرنه خیلی شانسی عمل میکنه . تمام خازنها و مقاومتهای مدارش هم باید از نوع نظامی انتخاب بشن .
این آی سی های توی بازار هم اکثرا" بی کیفیت هستن . سعی کن فقط با پیشوندMT‌ اونو تهیه کنی و نه مارکهای دیگه .
پاسخ
(11 بهمن 1391، 12:42 صبح)kamran0080 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت شما. بابت راهنمایی های خوبتون ممنونم ولی من هنوز یه مشکلی دارم اونم اینه که سون سگمنت من سه تایی هست اما تو نقشه و دیتا شیتی که ازش گذاشتین سون سگمنت 4 تایی رو نشون میده اما پایه های این دو مثل همه!!!:-/یعنی هم سگمنت چهار تایی 12 تا پایه داره هم سه تایی!!!Exclamation پس فرقش چیه!!Huh و اما اون ترانزیستوری که برام مشخص کردین تو عکس نوشتین باید یه پایه رو به +5 ولت وصل کنم در حالی که تو نقشه به GND وصل شده !!! و یک سوال مهم دیگه اینکه توی نقشه پایه های 2 و 3 و 4 و DP رفته به میکرو درست ولی این پایه ها که توی دیتا شیتی که گذاشتین نیست ! و این که اون پایه های D1 D2 D3 D4 چیه و باید چیکارش کنم!!! :sببخشین خیلی سوال کردم الان در حد تیم ملی گیج شدم!میخوام سرم رو بزنم تو نیوار:(:(! اهان یه سوال دیگه وقتی میخوام سورس برنامه رو فلش کنم تو میکرو بسکام ارور
difference at 00000 رو میده دیواااااااااااااانه شدمممممممم برنامه رو نمیتونم بریزم :( در ضمن از پروگرمر دستساز خودم استفاده میکنم (stk 200/300) :-/و سیمش هم به یک متر نمیرسه !
برایم مهم نیست که بهشتی باشم یا جهنمی

وقتی که صاحب هر دو خانه خداوند است!:sleepy:
پاسخ
(13 بهمن 1391، 01:53 عصر)behnam128ef نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت شما. بابت راهنمایی های خوبتون ممنونم ولی من هنوز یه مشکلی دارم اونم اینه که سون سگمنت من سه تایی هست اما تو نقشه و دیتا شیتی که ازش گذاشتین سون سگمنت 4 تایی رو نشون میده اما پایه های این دو مثل همه!!!:-/یعنی هم سگمنت چهار تایی 12 تا پایه داره هم سه تایی!!!Exclamation پس فرقش چیه!!:
فرقی با هم ندارند فقط توی سون سگمنت 4 تایی پایی D4 مال سون سگمنت چهارم است ولی در سون سگمنت 3 تایی اون پایه عملا کاری انجام نمیده اما بازم وجود داره .
پایه های سون سگمنت 4تایی و 3تایی دقیقا شبیه هم هستن .
نقل قول: و اما اون ترانزیستوری که برام مشخص کردین تو عکس نوشتین باید یه پایه رو به +5 ولت وصل کنم در حالی که تو نقشه به GND وصل شده !!!

هیچ فرقی با هم ندارند مانند هر کدوم ببندیش کار می کنه . اگه خاستی توضیح میدم چرا:D
نقل قول: و یک سوال مهم دیگه اینکه توی نقشه پایه های 2 و 3 و 4 و DP رفته به میکرو درست ولی این پایه ها که توی دیتا شیتی که گذاشتین نیست ! و این که اون پایه های D1 D2 D3 D4 چیه و باید چیکارش کنم!!!
1 و 2 و 3 و 4 باید به همون D1 - D2 - D3 - D4 وصل بشن اونا منفی های مشترک یک سون سگمنت هستن :-/ توی دیتاشیت سون سگمنت DP همونیه که هیچی روش ننوشته ولی ما اینجا با اون کار نداریم . این مال اون نقطه کنار هر سون سگمنته که ازش استفاده نکردیم
نقل قول: :sببخشین خیلی سوال کردم الان در حد تیم ملی گیج شدم!میخوام سرم رو بزنم تو نیوار:(:(! اهان یه سوال دیگه وقتی میخوام سورس برنامه رو فلش کنم تو میکرو بسکام ارور
difference at 00000 رو میده دیواااااااااااااانه شدمممممممم برنامه رو نمیتونم بریزم :( در ضمن از پروگرمر دستساز خودم استفاده میکنم (stk 200/300) :-/و سیمش هم به یک متر نمیرسه !
حتما مشکل از کامپایلرته من با STK500 هگزو ریختم
در ضمن با BASCOM 1.11.9.0 اون رو کامپایر کردم ایرور نداده و با همون STK300/200 هم تست کردم مشکلی نداشته
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: