با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روشی مطمئن برای تنظیم فیوز بیت ها در میکروکنترلرهای AVR
سلام :

تنظیم درست فیوزبیتها در میکروکنترلرهای AVR ، همیشه دغدغهء کسانی بوده که با میکروهای AVR کار میکنند . چرا که در صورت تنظیم اشتباه و ناخواسته ، میتونه میکروی شما رو غیر قابل استفاده کنه و دیگه نتونید اونو با پروگرامرهای معمولی سریال ، پروگرام کنید .
مثلا" گاهی ممکنه شما تنظیماتی رو در نظر داشته باشید. اما موقع تغییر ، به اشتباه تنظیمات دیگه ای رو اعمال کنید و زمانی متوجه بشید که دیگه کار از کار گذشته !
شاید هم تابحال این تجربه رو داشتید ...

در اینجا قصد دارم سایتی رو به شما معرفی کنم که با کمک اون ، میتونید با اطمینان صد در صد ، از مقدار درست فیوز بیتها برای تنظیمات دلخواهتون مطلع بشید و دیگه نگران اشتباهات احتمالی کاربری نباشید .

کافیه وارد این سایت بشید و از لیست کشویی که داره ، میکروتون رو انتخاب کنید . تمام فیوز بیتهای موجود برای اون میکرو با توضیحات به شما نشون داده میشه . شما میتونید هر تنظیمی رو که مایلید انتخاب کنید و یا اینکه از تنطیمات پیش فرض مربوط به میکرو استفاده کنید .

سایت ، بصورت online به شما مقدار فیوزبیت ها رو با توجه به تغییرات دلخواه خود شما بهتون میده ...

کد php:
http://www.engbedded.com/fusecalc 
پاسخ
اقا وحید دستت درد نکنه خیلی جالب بود . من الان سه تا از atmega8 های بی زبونم رفتن تو کما بر اثر سهل انگاری در تنظیم کردن فیوز بیت هاشون . من پروگرامر stk500 ساخت شرکت نو اوری الکترونیک دارم . اما نمیشه باهاش فیوز بیت رو به حالت اولیه برگردونم . میخوام دکتر فیوز بیت رو درست کنم میترسم میکروی اونم بره تو کما
پاسخ
(15 دي 1391، 12:21 صبح)kamran0080 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اقا وحید دستت درد نکنه خیلی جاب بود . من الان سه تا از atmega8 های بی زبونم رفتن تو کما بر اثر سهل انگاری در تنظیم کردن فیوز بیت هاشون . من پروگرامر stk500 ساخت شرکت نو اوری الکترونیک دارم . اما نمیشه باهاش فیوز بیت رو به حالت اولیه برگردونم . میخوام دکتر فیوز بیت رو درست کنم میترسم میکروی اونم بره تو کما
STK500 قادر هست فیوز بیت ها رو برگردونه ... مگر در یک حالت :

اگه فیوز بیت RSTDISBL رو برنامه ریزی کرده باشی ، چون پایهء RESET میکروتو بصورت I/O تغییر میده ، دیگه میکرو توسط پروگرامرهای معمولی شناسایی نخواهد شد . چون اساسا" دیگه پایهء RESET وجود نداره و فقط با HV_Programmer میتونی درستش کنی .
پاسخ
سلام
من تا حالا با stk500 کار نکردم نمی دونم قابلیتش چیه
ولی اگر فیوز بیت RSTDISBL رو غیر فعال کنی دیگه هیچ پروگرامری به جز پروگرامر هایی که از پورت lpt استفاده میکنن نمی تونن میکرو رو شناسایی کنن(البته فکر کنم)
حالت عادیه فیوزبیت های ATmega8
BODEN=1
BODLEVEL=1
BOOTRST=1
BOOTSZ0=0
BOOTSZ1=0
CKOPT=1
CKSEL0=1
CKSEL1=0
CKSEL2=0
CKSEL3=0
EESAVE=1
RSTDISBL=1
SUT0=0
SUT1=1
WDTON=1
کامران جان یه راه حل دیگه هم وجود داره
باید یه فرکانس خارجی به آی سی هات بدی
نفهمیدم چطور توضیح بدم خودت از دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بخون;)
پاسخ
ممنونم اقا هادی روش خیلی جالبی بود برم . میکرو هامو از کما خارج کنم
پاسخ
(15 دي 1391، 12:29 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
من تا حالا با stk500 کار نکردم نمی دونم قابلیتش چیه
ولی اگر فیوز بیت RSTDISBL رو غیر فعال کنی دیگه هیچ پروگرامری به جز پروگرامر هایی که از پورت lpt استفاده میکنن نمی تونن میکرو رو شناسایی کنن(البته فکر کنم)
.
.
.
کامران جان یه راه حل دیگه هم وجود داره
باید یه فرکانس خارجی به آی سی هات بدی ...

هادی جان ...

اینکه در مورد پروگرامرهایی با پورت LPT گفتی ، متأسفانه به اینصورت نیست و در صورت بروز این مشکل ، اونها هم قادر به شناسایی میکرو نخواهند بود ...

همونطور که توی پست قبل هم گفتم ، اگه پایهء RESET‌ میکرو توسط فیوز بیت RSTDISBL بعنوان I/O تعریف بشه ، دیگه توسط هیچ پروگرامری نمیشه اونو پروگرام کرد ...مگر پروگرامر HV

تزریق فرکانس خارجی به میکرو ، فقط برای زمانی هست که فیوز بیتهای مربوط به انتخاب کلاک میکرو ، به اشتباه ، روی کلاک خارجی تنظیم شده باشه که این مشکل ، براحتی توسط همون پروگرامر STK500 قابل بازیابی به تنظیم اولیه هست .
چون اساسا" دادن فرکانس خارجی هم مستلزم فعال بودن پایهء RESET میکرو هست و ارتباطی با حل این مشکل نداره ...
پاسخ
یادم نیست کجا خوندم که اگر این فیوز بیت غیر فعال بشه باید از lptاستفاده کنی ولی یکم می گردم و منبعش رو میگم;)
پروگرامر HV چیهBlush
اینجوری که که تو منبعش گفته تمام فیوز بیت ها رو به حالت اولیه بر می گردونه و میکرو تمام پاک می کنه
در کل نمی دونم حتما شما درست می گید;)
پاسخ
(15 دي 1391، 05:42 عصر)hadikh73 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یادم نیست کجا خوندم که اگر این فیوز بیت غیر فعال بشه باید از lptاستفاده کنی ولی یکم می گردم و منبعش رو میگم;)
پروگرامر HV چیهBlush
اینجوری که که تو منبعش گفته تمام فیوز بیت ها رو به حالت اولیه بر می گردونه و میکرو تمام پاک می کنه
در کل نمی دونم حتما شما درست می گید;)
مشخصه که تمام پروگرامر ها از پورتهای LPT یا Serial و یا USB برای تبادل اطلاعات بین نرم افزار پروگرامر و خود میکرو استفاده میکنن و غیر از این هم نمیتونه باشه ...

HV ، در واقع یک نوع متد و روش پروگرام کردن هست که توسط HV پروگرامرها استفاده میشه و خود میکرو هم این روش رو ساپورت میکنه .

HV‌پروگرامر به معنی ( High Voltage Programmer ) هست و بطور خلاصه ، روش کارش به اینصورته که با اعمال یک ولتاژ 12 ولت به پایهء RESET و با روشی خاص ، پایهءRESET میکرو موقتا" فعال میشه و در نتیجه میکرو برای نرم افزار پروگرامر قابل شناسایی میشه و اونوقت میتونید فیوز بیتشو به حالت قبل تنظیم کنید .

( پایهء RESET میکرو ، میتونه تا 13 ولت رو هم تحمل کنه )
پاسخ
سلام
دوست خوبم لطف کنید لینک مربوط به مشخصات پروگرامر HV رو بزارید که ما هم ببینیم چجوریه و از کجا میشه تهیه کرد

(22 دي 1391، 12:28 صبح)mohsen274 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
دوست خوبم لطف کنید لینک مربوط به مشخصات پروگرامر HV رو بزارید که ما هم ببینیم چجوریه و از کجا میشه تهیه کرد

بنده لینکی از این پروگرامر که مورد تأیید حداقل خودم باشه سراغ ندارم . شما میتونید در گوگل ، سرچ کنید ...
موارد زیادی پیدا خواهید کرد .

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که :

ساخت و یا خرید این نوع پروگرامرها ، اصلا" از نظر اقتصادی به صرفه نیست . چون غیر از همین قابلیتی که ذکر شد ، کار خاص دیگه ای انجام نمیدن و کلا" لزومی به خریدش احساس نمیشه ( این نظر شخصی بنده ست )
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: