با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمای ساخت تابلو ثابت
چه فیلم قشنگی... واقعا لذت بردم از این همه سلیقه. عالی بود..
ببینید افکت دادن به تابلو همون رقص نوره. چیز عجیبی نیست. شما باید بتونید led ها رو جوری خاموش و روشن کنید که علاوه بر ترتیب، خوشکل :-) بنظر بیاد..
این تابلوی فایل ضمیمه واسه تبلیغ شغل خودش بود.. در واقعیت مشتری ها بخاطر هزینه مالی همچین چیزی رو سفارش نمیدن.. چون هر LED که اضافه بشه، براشون هزینه بره...

در مورد برق رسانی هم همونجور که گفتم باید بتونید جریانشو تامین کنید...
یه روشی هست به اسم سری - موازی
در این روش شما مثلا هر 4تا LED باهم سری میکنید. و بعد این سری ها رو با هم موازی می کنید..
واسه هر شاخه هم یک مقاومت میگذارید. خب چون چندتا LED باهم سری کردید پس قاعدتا ولتاژ منبع تغذیه هم باید بالا بره..

نحوه محاسبه مقاومت هم اینجوریه:
ولتاژ منبع منهای مجموع ولتاژ LED ها. ===> 12- 3+3+3= 3 ولت
جریان هر LED حدود 20 میلی آمپر. (این 20 میلی آمپر برای کل شاخه هستااا. یعنی برای 3تا LED که باهم سری شدن. جریان از LED اول به دوم و به سوم حرکت میکنه.. «سری»)
حالا ولتاژ تقسیم بر جریان = مقاومت
3 تقسیم بر 20 میلی آمپر = 150 اُهم
واسه هر شاخه LED یک مقاومت 150 اُهم بگذارید.. همین
پاسخ
ببخشید یه سوال
برای دادن همین افکت ها مگه از میکرو استفاده نمیکنن؟
چطوری ولتاژ 12 ولت رو میدن به میکرو؟!!Exclamation
میشه شماتیک اون عکسی که از تابلوتون گذاشتید رو اینجا قرار بدید تا توضیحاتتون رو بهتر درک کنیم؟Blush
ممنون
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
سلام و خسته نباشيد به همه دوستان
ميخواستم بدونم اون متن وشكلي ك ميخواهيم روي تابلومون باشه جطوري منتقلش كنيم روي بلكسي و سوراخهاش رو بزنيم ؟؟
ي جايي ديدم اسم از cnc ‎برده بوديد!
يعني ما متن و شكل دلخواهمون رو ميديم اونوقت برامون سوراخ هاش رو ميزنند؟
با جه نرم افزاري بايد اين كار رو بكنيم؟
ببخشيد اكه سوالهام ساده بود اخه من هيج اطلاعي راجع به طرز بياده سازي متن و سوراخ كاري روي بلكسي ندارم !
پاسخ
mp1 عزیز، شما پایه میکروکنترلر رو به بیس یک ترانزیستور وصل کن. حالا میتونی با صفر و یک شدن میکروکنترلر، ترانزیستور رو به حالت خاموش و اشباع ببری. (قطع و وصل )

کلا به این عمل، سوییچینگ ترانزیستور میگن. دیگه توی ناحیه فعال کار نمیکنه..

با این تفاسیر ترانزیستور مثل کلید عمل میکنه و مدار رو خاموش و روشن میکنه.. بسته به سرعت خاموش و روشن ترانزیستور، میتونی تابلو رو با سرعت دلخواه خاموش و روشن کنی..

جهت اطلاعاتون 2 نوع ترانزیستور داریم. یکی PNP و دیگری NPN .

واسه PNP:
- پایه میکرو به بیس وصل کنید.
- امیتر رو به VCC بدید.
- کلکتور رو به آند LED ها وصل کنید.
- حالا با صفر شدن بیس (پایه میکروکنترلر) ترانزیستور به اشباع میرود و ولتاژ مثبت روی پایه امیتر خود را به پایه کلکتورش می فرستد..
- حال اگر بیس را یک کنیم، ترانزیستور به ناحیه قطع رفته و جریان برقرار نمی شود..

واسه NPN:
- پایه میکرو به بیس وصل کنید.
- امیتر رو به GND بدید.
- کلکتور رو به کاتد LED ها وصل کنید.
- حالا با یک شدن بیس (پایه میکروکنترلر) ترانزیستور به قطع میرود و ولتاژ منفی (گراند) روی پایه امیتر خود را به پایه کلکتورش می فرستد..
- حال اگر بیس را صفر کنیم، ترانزیستور به ناحیه اشباع رفته و جریان برقرار نمی شود..

بسته به مقدار جریان عبوری مورد نیازتون باید ترانزیستور تهیه کنید.
مثلا طبق دیتاشیت ترانزیستور BD139,BD137,BD135 که همگی NPN هستند، جریان 1.5 آمپر رو تحمل میکنه
و ترانزیستورهای BD140,BD138,BD136 که PNP هستند، جریان 1.5 آمپر را تحمل میکنند.
جریان کمتر، قیمت کمتر
جریان بیشتر، قیمت بیشتر

شاید یه روزی نیاز پیدا کردید جریان 9آمپر رو سوییچ کنید. طبیعت ترانزیستور دیگه جواب نمیده. باید از فـِت و یا ماسفـِت استفاده کنید. چون تکنولوژی ساختشون فرق داره و تحمل گذر جریان بالا رو دارن..
من شخصا از IRF630,IRF640,TIP41A,MJ2955 و 2N3055 استفاده می کنم. 2تاش ترانزیستور بود :-)
که دیگه واسه راه اندازیش نام پایه ها به گیت و درین و سورس عوض میشه..
یه چیزی هم هست که به کامران گفتم..

راه اندای ماسفت 15 آمپری خیلی سخته.. اینجوری نیست که مثل ترانزیستور رفتار کنیم..
ماسفت دنیایی هست..
اتفاقا امروز توی کنکور 4تا سوال ماسفتی داده بود... :-(
لامصب خیلی سخت بود :-(
موفق باشید :-)

در مورد انتقال! متن و یا شکل به تابلو خب لازم نیست دونه دونه سوراخ کنید که :-)))
شما باید نرم افزار کورل رو نصب کنید. سپس اندازه قطر پایه LED هایی که میخای روی تابلو نصب کنی رو با کولیس اندازه بگیری. بعدش 2تا دایره به همون اندازه توی نرم افزار کورل بکشی. فاصله بین پایه ها رو اندازه بگیر و توی نرم افزار ترسیم کن..
حالا قطر پَد LED رو اندازه بگیر. مثلا 5.7میلی متر.. (همون 5میلی متره) حالا یه دایره دیگه به همون ابعاد توی کورل رسم کن. اون 2تا دایره کوچیک رو وسط این دایره بزرگ بگذار..
الان یه فوت پرینت LED ساختی..
حالا کلش رو قفل کن. اصطلاحا بلوکش کن.
فعلا بگذارش کنار و متن و یا شکلتو توی کورل بنویس.. سعی کن از فونتی استفاده کنی که لبه داره.
به اندازه دلخواه بزرگش کن. مثلا 50 در 30 سانتی متر. حالا اون مجموعه رو هی کپی و پیست کن و دور متنت بچین. اینجوری فاصله هاش رو هم میتونی خودت کنترل کنی...

اما

خیلی اینکارو نمی کنن. یه نرم افزار کمکی همه اینکارا رو میکنه. LED TOOLS رو دانلود و سپس نصب میکنی. متنت رو مینویسی و اندازه LED رو انتخاب میکنی و OK میزنی و تمام!
من الله توفیق :-)
فقط یادتون باشه اگر ورژن کورل شما 4 هست، LED TOOLS هم 4 باشه. اگر 5 هست، اونم 5 باشه..
وگرنه اجرا نمیشه..
پاسخ
سلام تسلا جان ،ممنون از آموزش ها و مطالبت ،واقعا زحمت ميكشي و وقت ميذاري
آيا براتون امكان داره بصورت جند تا عكس ك آموزش تصويري باشه طريقه كار با led tool ‎و corel draw ‎رو آموزش بدي ،آخه كسي نيست ك بهم آموزش بده :-(
پاسخ
خب راستش آموزش کورل و LED tool ربطی به الکترونیک نداره...
من قبل از اینکه لپ تاپمو بفروشم، کورل داشتم. ولی روی این سیستم کورل ندارم که از مراحل عکس بگیرم و نشون بدم..
توی نت یه سرچ کنید، یاد میگیری.. درضمن این چیزایی که گفتم بی فایده ست، تا زمانیکه شما خودت کورل نصب نکنی، هیچی نمیفهمی..
من از کجا یاد گرفتم؟؟ بخدا هیچ جا... شما نرم افزارو نصب کن. باهاش ور برو... یادمیگیری.. سریع..
پاسخ
(19 بهمن 1391، 11:03 عصر)micro نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام تسلا جان ،ممنون از آموزش ها و مطالبت ،واقعا زحمت ميكشي و وقت ميذاري
آيا براتون امكان داره بصورت جند تا عكس ك آموزش تصويري باشه طريقه كار با led tool ‎و corel draw ‎رو آموزش بدي ،آخه كسي نيست ك بهم آموزش بده :-(
سلام دوست گرامی :
من آموزش کورل رو دارم بصورت سلاید شو هستش
ایشالا در سایت قرار خواهم داد
پاسخ
تسلای عزیز ممنونم از توضیحات کاملت

منظور من از نوار ال ای دی استریپ لایت نبود ها

یه نواری دیدم روش هیچی نبود حتی led ولی مثل pcb بود*که میخواستن خودشون دستی روش led بچینن البته شایدم من اینطور فکر میکنم :-)* میشه در مورد اون ها توضیح بدی ؟

مرسی
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
ندیدم والا
عکسی نداری نشون بدی؟
پاسخ
منون از kamran0080
منتظريما ،فراموش نكنيد
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: