با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمای ساخت تابلو ثابت
سلام به همگی
دوستان عزیز من تابلو ثابت زیاد ساختم. الان از اولین تابلو ام 3 سال می گذره و خراب نشده..
اگر کسی سوال داره ، طرحی داره ، مشکل داره ، اینجا بپرسه تا من و بقیه بچه ها کمکش کنیم...

اگر دوستان هم عکس از نمونه کاراشون دارن، بگذارن و لذت ببریم Heart

(تسلا جان با اجازه پستت رو ویرایش کردم تا بهتر به چشم بیاد)
پاسخ
به به آقا تسلای عزیز:D:D:D

تسلا جون میشه آموزش رو از ابتدا بذاری ؟
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
سلام تسلا جان :
اگه میشه یک مختصری در مورد ساختن تابلوی ثابت توضیح بدید مثلا :
از چه LED هایی استفاده کنیم ؟
فاصله LED ها چه اندازه باشه ؟
LED هارو روی چه بردی ببندیم ؟
نحوه برق رسانی به اون ها به چه شکلیه ؟
و ...

راستش میخوام برای یکی از دوستام که مغازه داره یک تابلوی ثابت بسازم
Angel خداروشکر تازه نئونش شکسته :D

یک سری توضیحات هم اگه درمورد قیمتش بدید ممنون میشم Exclamation
پاسخ
ما مشتاقانه منتظر شروع آموزش شما هستیمAngel
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
حسام؟ :s :D

سپاس از همتون.
عرض کنم که معمولا واسه ساخت تابلوهای ثابت از LED کلاهی 5میلی متری استفاده میشه. چون زاویه پخش نور، بیشتره. (120 درجه. فکر کنم)
یعنی شما اگر از زاویه 120 درجه ای به تابلو نگاه کنید نور قابل قبولی مشاهده می کنید.
حالا فرض کنید از LED لیزری استفاده می کنید. قطعا زاویه اش بیشتر از 30 درجه نیست. این نوع LED برای کارهای تابلو ثابت به درد نمیخوره.
led های مات هم که مشخصه چرا استفاده نمیشه..

فاصله LED ها متفاوته. سلیقه ای هست. من معمولا واسه کارام نیم سانت فاصله در نظر میگیرم. البته بعضی ها رو دیدم فاصله نمیدن و تقریبا بهم میچسبونن..
در کل فاصله LED ها زیاد مهم نیست که چه عددی باشه. مهم اینه که فاصله اش زیاد نباشه که از فاصله 2و3 متری فضای خالی معلوم بشه!

تا قبل از اینکه اوضاع اقتصادی خراب بشه، معمولا LED ها رو روی پلکسی مشکی رنگ 3 میلی متری میساختند.. جنش چینی بهتر از ایرانی هم هست.. تمیز تر و شفاف تره..
ولی اخیراً چون قیمت پلکسی زیاد شده، روی MDF مشکی رنگ کار میکنن. ارزون تر هست. حالا فکر نکنید MDF کُلُفت و گرون تره هاا. نه. یه ورقه نازک 3mm هم هست..
توی ابعاد بزرگ، تفاوت پلکسی و چوب (mdf) واقعا معلوم میشه.

ولی حتما سعی کنید رنگ پس زمینه مشکی باشه. حتی قهوه ای تیره هم به زیبایی مشکی نیست. من به سفارش یکی از مشتریا رنگ سفید کار کردم. فکر کنم فقط خودش ذوقشو کرد :-)

در مورد برق رسانیش هم بعدا میگم

پاسخ
.... :Dجون عزیز دستت درد نکنه :D

خودمون کم بودیم زحمت تابلو هم افتاد باهت چقدر من رودارم نه ؟:D

.... جون :D

تخته 3 لا چطوره ؟مثلا خودمون مشکیش کنیم با رنگ شفاف آخه 3 لا خیلی ارزونه البته نسبت به بقیه میگم ها !

راستی این نوار ال دی دی ها چطوره ؟اینا که مثل پی سی بی میمونه ال ای دی رو میذارن توش و توی تابلو چلنیوم ازش استفاده میکنن
آدم تا چیزی رو به کسی یاد نده خودش یاد نمیگیره !
پاسخ
سلام دوستان
یه خواهشی داشتم ازتون
اگه امکانش هست هر قطعه ای که راجع بهش صحبت میکنید یه عکسی هم ازش قرار بدید
آخه همه که مثل شما استاد و با تجربه نیستنAngel
ما تازه کارا رو هم در نظر بگیرید لطفا:-/
منظورم همه ی قطعات نیست اما یه سری هاش که ما تازه کارا کمتر دیدیم مثل "پلکسی" یا "چلنیوم" و "نوار ال ای دی" و این چیزا!

ممنون
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
ببخشید دیر شد.
خب تخته 3لایه ای هم خوبه. ولی چون نازکه یه کم میپیچه. اگر بتونی جنس خوبی گیر بیاری، خوبه. ولی خب باید رنگش کنی..
در مورد اینکه پلکسی چیه؟ راستش پلکسی همون پلاستیک فشرده هست. توی نت سرچ کنید متوجه میشید.
در تصویر زیر من یک تابلو با طول 110 سانتی متر ساخته ام. چون دستگاه CNC نمیتونست شیت 110 سانتی رو سوراخ کنه، من کارم رو به 2 تکه تقسیم کردم.
برای چسباندن این دو تکه هم از چسب یک دو سه استفاده کردم.
هر صفحه پلکسی لایه محافظ داره. برای این که خط نیوفته.. تصویر زیر هم لایه چسبی محافظ روش هست.
İmage

توی این تصویر هم برچسب رو کنده ام و تابلو رو از پشت با قطعات کوچک پلکسی با چسب یک دو سه چسبانده ام
İmage

توی این تصویر هم قاب تابلو رو نصب کرده ام. قاب فلزی هست.
İmage

اینم تصویر نهایی :-)
İmage

اینم یه عکس دیگه
İmage

خب در مورد برق رسانی به LED ها: شما هرجور دوست دارید بهش برق برسونید. فقط نکته ای که باید توجه کنید اینه که هر LED برای روشن شدن به جریان
نیاز داره.. شما باید بتونید جریان تابلو رو کنترل کنید..
خب هر نوع LED هم یه جریانی داره. باید بدونید فلان مارک LED برای روشن شدن به چقدر ولتاژ و جریان نیاز داره..
مثلا در عکس بالا هر LED قرمز رنگ جریان 18 میلی آمپر می کشید.. هر LED سبز حدودا 22 میلی آمپر و هر LED آفتابی (یه رنگ جدیدی هست) حدودا 35 تا 40 میلی آمپر می کشید! که باید طبق این اطلاعات نسبت به محاسبه مقاومت و منبع تغذیه اقدام کنید..

در مورد نوار LED : هیچی نیست :-)
طبق یه فرمول ساده اهم اومده چندتا LED سری کرده و یه مقاومت گذاشته. با ولتاژ 12 یا 9 ولت هم روشنش کرده.. انصافا PCB نازک و قابل انعظافی هم هست.. مثل PCB ما نیست که سفت باشه و با چکش هم نتونیم بشکنیمش ...
از این نوار LED ها برای پشت تابلو چلنیوم استفاده میکنن. من کار نکرده ام. ولی اگر دقت کرده باشید مغازه های قدیمی یه تابلوهایی می ساختن و پشت تابلو مهتابی قرار میدادن و با روشن شدن مهتابی، صفحه تابلو هم روشن و معلوم میشد.. البته هنوزم به وفور استفاده میشه...
همین فرایند روی تابلو های چلنیوم استفاده میشه.. به جای مهتابی از نوار LED استفاده می کنن. سفید ، قرمز آبی و حتی 7 رنگ...
به جای بَنر هم یه طلق میگذارم که از قبل برش خورده...
البته معمولا واسه چلنیوم از نوار LED استفاده نمی کننا... یه چیز دیگه است. مثل همون نوار LED

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
یکم راجع به برق رسانی و محاسبه ی مقاومت ها و ولتاژها بیشتر توضیح میدید؟
میخوام با اصول ساختش دقیقا آشنا شمBlush
و اینکه من تو بعضی از این تابلوهای ثابت دیدم که افکت های زیبایی برای نمایش بهش دادن:-/
همچنین نور خیره کننده ای هم داره!:s
مثل این فیلم که ضمیمه کردم
یکم راجع به نحوه ی دادن این افکت ها توضیح میدید؟

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   1.zip (اندازه: 3.21 MB / تعداد دفعات دریافت: 518)
یا راهی خواهیم یافت
یا راهی خواهیم ساخت...!
پاسخ
راستی تسلا جون هیچ راهکاری برای نوشتن متن وجد نداره ؟ الان که فکرشو می کردم نوشتن متن بصورت یک پارچه و با فونت زیبا مکافاتیه . البته برای تابلو با اندازه های بزرگ ، برای اون چیکار کنیم ؟ :D

اقا معین تکنو الکترو کجایی ببینی که مطالب باب میلت رو دوستان اینجا گذاشتن :( فکر کنم رفته سربازی :(

پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: