با سلام ،
دوست عزیز شما در حال استفاده از ورژنی قدیمی از اینترنت اکسپلورر هستید ، برای اینکه مشکلات ناشی از نمایش را نداشته باشید ، لطفا اقدام به دریافت مرورگری مناسب کرده و یا از ورژن قدیمی ما استفاده نمایید.

نظرسنجی: آیا این فرمول را می دانشتید؟
بله
خیر
این فرمول را قبلا یادگرفته بودم ولی فراموش کردم
نوع دیگری از این فرمول را می دانستم
[نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش فرمول حساب کردن حداقل مقاومت مجاز برای یک قطعه
سلام. در این جا اون قطعه رو یک LED در نظر می گیریم. اگر جایی اشتباه گفتم لطفا اطلاع دهید.
فرمول حساب کردن حداقل مقاومت مجاز برای یک LED این هست تا هم بیشترین نور خودش رو داشته باشه و هم نسوزه(فرمول رو از چپ به راست باید بخونید. البته یک مقداری از فرمول ممکنه توی وضوح تصویر رایانه شما خط پایین باشه) :

حداقل مقاومت مجاز = (1000 ÷ حداکثر جریان مجاز یا حداکثر جریانی که ما می خواهیم از LED عبور کند. بر حسب میلی آمپر) ÷ (ولتاژ LED - ولتاژ باتری "یا ولتاژِ منبعِ ولتاژ مثل پایه میکروکنترلر که خروجی 5 ولت دارد")
* دقت داشته باشید میکروکنترلرهای مختلف دارای خروجی ولتاژ متفاوتی هستند مثلا برخی 5 ولت و برخی 3.3 ولت.

حالا با فرض اینکه ولتاژ منبع ما 5 ولت و ولتاژ مصرفی LED ما 3 ولت و حداکثر جریانی که ما می خواهیم از اون عبور کنه 15 میلی آمپر باشه این مثال رو حال می کنیم:

200 =(1000 ÷ 15) ÷ (2 - 5)
ترتیب محاسبات:

3 =(2 - 5)

0.015 =(1000 ÷ 15)

حالا جواب 2 پرانتز رو بر هم تقسیم می کنیم:

200 =0.015 ÷ 3

پس نتیجه می گیریم اگر ولتاژِ منبع ولتاژ ما 5 ولت باشد و ما بخواهیم یک LED که 3 ولتی هست رو با جریان 15 میلی آمپر روشن کنیم باید از یک مقاومت 200 اهمی استفاده کنیم.
* دقت داشته باشید که اگر مقاومت 200 اهمی رو پیدا نکردید بهتره یک مقاومت با مقدار بیشتر مثل 220 اهم رو انتخاب کنید. یا یک مقاومت 180 اهمی رو با یک مقاومت 22 یا 18 اهمی سری کنید.
پاسخ
(4 مهر 1394، 09:17 عصر)mehdi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام. در این جا اون قطعه رو یک LED در نظر می گیریم. اگر جایی اشتباه گفتم لطفا اطلاع دهید.
فرمول حساب کردن حداقل مقاومت مجاز برای یک LED این هست تا هم بیشترین نور خودش رو داشته باشه و هم نسوزه(فرمول رو از چپ به راست باید بخونید. البته یک مقداری از فرمول ممکنه توی وضوح تصویر رایانه شما خط پایین باشه) :

حداقل مقاومت مجاز = (1000 ÷ حداکثر جریان مجاز یا حداکثر جریانی که ما می خواهیم از LED عبور کند. بر حسب میلی آمپر) ÷ (ولتاژ LED - ولتاژ باتری "یا ولتاژِ منبعِ ولتاژ مثل پایه میکروکنترلر که خروجی 5 ولت دارد")
* دقت داشته باشید میکروکنترلرهای مختلف دارای خروجی ولتاژ متفاوتی هستند مثلا برخی 5 ولت و برخی 3.3 ولت.

حالا با فرض اینکه ولتاژ منبع ما 5 ولت و ولتاژ مصرفی LED ما 3 ولت و حداکثر جریانی که ما می خواهیم از اون عبور کنه 15 میلی آمپر باشه این مثال رو حال می کنیم:

200 =(1000 ÷ 15) ÷ (2 - 5)
ترتیب محاسبات:

3 =(2 - 5)

0.015 =(1000 ÷ 15)

حالا جواب 2 پرانتز رو بر هم تقسیم می کنیم:

200 =0.015 ÷ 3

پس نتیجه می گیریم اگر ولتاژِ منبع ولتاژ ما 5 ولت باشد و ما بخواهیم یک LED که 3 ولتی هست رو با جریان 15 میلی آمپر روشن کنیم باید از یک مقاومت 200 اهمی استفاده کنیم.
* دقت داشته باشید که اگر مقاومت 200 اهمی رو پیدا نکردید بهتره یک مقاومت با مقدار بیشتر مثل 220 اهم رو انتخاب کنید. یا یک مقاومت 180 اهمی رو با یک مقاومت 22 یا 18 اهمی سری کنید.

سلام آقا مهدی
فرمول شما درسته ولی توی محاسبات ولتاژ LED رو به جای 3 ولت 2 ولت حساب کردین.
در نتیجه : 133.33=(1000 / 15) / (3 - 5)
یعنی یک مقاومت 133 اهم (150 اهم که تو رنج باشه) بیشترین نور رو تولید میکنه و هرچی مقدارش بیشتر بشه نورشم کمتر میشه.
البته برای روشن کردن LED با استفاده از پایه های میکروکنترلر AVR نیازی به مقاومت نیست چون خود میکرو محدود کننده جریان داخلی داره.
پاسخ
البته تا جایی که من به شخصه در مدارات تست گرفتم مقاومت 100 اهم خیلی عالی جواب میده و نور بیشتر و عمر خیلی خوبی هم داره Dz Angel
پاسخ
سلام
تا اونجایی که علم من قد میده اگر دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و تقسیم جریان رو بدونیم خیلی راحت میتونیم هر ولتاژ و جریانی که لازم هست رو بدست بیاریم و نیازی به حفظ فرمول نیست.

نقل قول: سلام آقا مهدی
فرمول شما درسته ولی توی محاسبات ولتاژ LED رو به جای 3 ولت 2 ولت حساب کردین.
در نتیجه : 133.33=(1000 / 15) / (3 - 5)
یعنی یک مقاومت 133 اهم (150 اهم که تو رنج باشه) بیشترین نور رو تولید میکنه و هرچی مقدارش بیشتر بشه نورشم کمتر میشه.
البته برای روشن کردن LED با استفاده از پایه های میکروکنترلر AVR نیازی به مقاومت نیست چون خود میکرو محدود کننده جریان داخلی داره.
میخواهیم 2 ولت در مسیر مقاومت کم شود که 3 ولت به LED برسد. پس 5 منهای 2 میکنیم.
پاسخ
(6 مهر 1394، 02:47 صبح)kasaee نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
البته تا جایی که من به شخصه در مدارات تست گرفتم مقاومت 100 اهم خیلی عالی جواب میده و نور بیشتر و عمر خیلی خوبی هم داره Dz  Angel
سلام
مسئله وقتی مهم می شود که شما بخواهید مدت زمان بسیار زیادی و یا حتی به صورت دائمی یک LED را روشن بگذارید. اون موقع هست که گرمایی که به دلیل استفاده از مقاومت کم در LED به وجود می آید باهث خرابی زود هنگام آن می شود.
پاسخ
مشترک شدن در این موضوع

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته :

دسترسی سریع
درباره ما
انجمن سرزمین الکترونیک در 20 شهریور 91 تاسیس شده ، که همیشه سعی کرده با ظاهری متفاوت و سرعتی خوب رضایت کاربران را جلب کند ، امیدواریم توانسته باشیم گامی کوچک در پیشرفت فناوری در ایران برداشته باشیم...
نیرو گرفته از MyBB 1.8.6 با فارسی سازی مای بی بی ایران - طراحی شده در : ملت دیزاین
© تمامی حقوق برای انجمن سرزمین الکترونیک محفوظ می باشد .

پوسته‌ی انجمن: